A közleményben felidézik, hogy tovább szigorodtak a maszkviselés szabályai, így szeptember 21-től nemcsak a közösségi közlekedési eszközökön, hanem már a vonatra várakozásnál minden állomási és megállóhelyi helyiségben kötelező a maszk viselése.
„Hiába kötelező maszkot viselni a vonatokon, az elmúlt héten 10 esetben kellett intézkednie jegyvizsgálónak azért, mert néhány utas nem viselte a védőeszközt. Így többek között négy elővárosi vonalon: a pusztaszabolcsi, a szolnoki, az esztergomi és a váci vonalon is félórás késést okozott néhány utas figyelmetlensége vagy nemtörődömsége”
– derül ki a közleményből.
Volt egy olyan eset is, amikor egy balatoni vonaton a jegyvizsgáló a maszkhasználatra figyelmeztetett egy utast, ő azonban megütötte a vezető jegyvizsgálót, ami rendőri intézkedést vont maga után, s mivel a jegyvizsgálónak orvosi segítségre volt szüksége, ezért a vonat nem közlekedett tovább. Az ügyben a vasúttársaság feljelentést tett.
Mint felhívják rá a figyelmet, nemcsak a maga és utastársai egészségét veszélyezteti, aki a felszólítás ellenére sem tartja be az előírásokat, de felesleges és elkerülhető bosszúságot is okoz a többi utasnak.
Mint felidézik, a szeptember 18-án megjelent kormányrendeletben rögzítik, hogy szeptember 21-től maszkot már azokban az állomási és megállóhelyi helyiségekben is kötelező viselni, ahol az utas a felszállás előtt vagy után tartózkodik.
Ilyen helyiségek például
- a váróterem,
- az aluljáró,
- a zárt felüljáró,
- a pénztárcsarnok, illetve a budapesti fejpályaudvarok esetén a vágánycsarnok is.
Nem kötelező, de javasolt a nyitott peronokon és nyitott felüljárókon is a maszkviselés.
A hat éven aluli gyerekeknek továbbra sem kötelező maszkot viselniük.
Azokat az utasokat,akik nem a rendeletben előírt módon viselik a szájat és az orrot is takaró maszkot, kizárhatják az utazásból.