Az iskolákban ebben az időszakban osztják ki a félévi értékeléseket, és sajnos időről-időre akadnak olyan fiatalok, akik az értékelések és bizonyítványok átvétele után félnek hazamenni a szülők esetleges negatív visszajelzéseitől tartva. Ezek a gyerekek az utcán csellengve olyan szituációkba kerülhetnek, melyekre koruknál fogva nincsenek felkészülve, s áldozattá, vagy szélsőséges esetben akár elkövetővé is válhatnak – írják a rendőrség közleményében.
Mint írják, amikor a gyermek szökésre adja a fejét, az már általában kétségbeesett kísérlet részéről arra, hogy megoldást találjon, felhívja magára a környezete figyelmét, vagy éppen késleltesse még a várható kellemetlen találkozást a szüleivel. A háttérben meghúzódó más iskolai, családon belüli problémák is felerősödhetnek a fiatalok tudatában ilyenkor.
A rendőrség azt tanácsolja a szülőknek, hogy beszélgessenek minél többet a gyermekekkel, és ismerjék meg, milyen gondolatok foglalkoztatják őt. Fontos olyan bizalmi szülő-gyermek viszonyt fenntartani, amelyben a gyermek számíthat a családjára, s bátran el meri mondani a problémáit, amelyekre közösen kereshet megoldást a szüleivel. A szülők és a pedagógusok jó, ha kicserélik tapasztalataikat és észrevételeiket a gyermek viselkedésével kapcsolatban.
A szülőknek azt tanácsolják, hogy közvetlenül a félévi értesítő előtt otthon, nyugodt környezetben tekintsék át az e-napló jegyeit és tantárgyi átlagait a gyermekkel együtt, s rossz osztályzatok esetén a jegyek kijavítására kidolgozott közös stratégiára fektessék a hangsúlyt.
Ha a látottak ezt indokolják, érdemes lehet akár egy közös programmal egybekötve a gyermek elé menni az iskolába még olyan esetben is, ha egyébként már egyedül szokott hazamenni. Amennyiben pedig a szülő úgy látja, hogy szükség van rá, pszichológushoz vagy más szakemberhez is fordulhat gyermekével.
A közleményben egyúttal azt írják, a gyermek eltűnése esetén azonnal értesíteni kell a rendőrséget.