Weisz Gábor Miklós, az egyesület szakmai igazgatója úgy véli, sok lakó megakadályozza, hogy a társasházi közgyűlés többségével bezárják a szemétledobókat, amelyeket még a 70-es, 80-as években építettek be több tízemeletes házba is.
Sajnos nagyon sok társasházban ezeket a csöveket nem megfelelő módon használják, hanem például ételmaradékot öntenek bele, ami a csótányok és patkányok elszaporodásához vezethet, vagy tűzveszélyes anyagokat dobnak le. Az olajos, zsíros szemétmaradék tűz esetén akár a lakásokban is komoly károkat okozhat - írja az InfoStart.hu.
Weisz Gábor Miklós ismertette, hogy ugyan létezik a ledobók takarítására és fertőtlenítésére megfelelő és szakszerű technika – aminek során magas nyomású vegyszeres szórófejet engednek be –, de a környezetvédelem még úgy sem volna megoldott, ha rendszeres takarítás mellett a lakók hajlandóak volnának rendeltetésszerűen használni a ledobókat.
Utóbbinak az az oka, hogy aki a szemétledobót használja, nem tudja szelektíven gyűjteni a hulladékot, ráadásul a kartonpapírok olykor duguláshoz is vezetnek.
Közgyűlési döntés egyre több szemétledobót zárnak le, amivel az egyesület szerint sok költségtől, feszültségtől és problémától mentesülnek a társasházak.
Gyakori azonban, hogy egy-egy lakó miatt nem érnek el ilyen eredményt, hiszen a szemétledobó olyan kényelmi szolgáltatás, melyet a lakás megvásárlásával szereznek meg, ezért a ledobó bezárásával kapcsolatos közgyűlési határozat a bíróságon megtámadható.