Az Országos Vízügyi Főigazgatóság számára a Viziterv-Environ Kft. a tó szükséges kotrásának előkészületeként teljesen feltérképezte a Balatont, ide értve az iszap vastagsága mellett a nádasállományt és az illegális feltöltéseket is – derül ki a Népszava cikkéből.
A felmérés szerint az illegális feltöltések összterülete eléri a negyven hektárt, ami a természetes, náddal borított partok területének csökkenéséhez is vezetett. Ez a Balaton 59 200 hektáros területéhez viszonyítva nem tűnik különösebben nagy számnak, de ha összevetjük azzal, hogy csak 1662 hektár nádassal borított terület van, máris más képet kapunk – hiszen ez azt jelenti, hogy a nádasok 2,5 százaléka tűnt el.
A fenti számok egyébként a természetes, az engedéllyel és az anélkül feltöltött területek összességét mutatják, de nem térnek ki arra, hogy hol a legnagyobb az illegális feltöltések aránya – ellenben a szakemberek a legtöbb illegális feltöltést a nádassal vastagon szegélyezett településeken tapasztalták.
A lap szerint Balatonakali, Balatonföldvár, Fonyód és Szántód partjairól is egy hektárt meghaladó területű nádas tűnt el, de hasonló volt a csökkenés Balatonfenyves, Balatonalmádi, Keszthely, Balatonmáriafürdő, Gyenesdiás, Badacsonytomaj, Zamárdi, Siófok, Balatonudvari és Badacsonytördemic térségében is.
A nádasok eltűnésének egészen komoly következményei is lehetnek a Balatonra nézve, hiszen a nádasok feltöltése azok egységes szerkezetének felbomlását, feldarabolását okozhatja, ami a vízminőségre is kihat.
A tó ökoszisztémájának fontos része a nádasállomány, már csak azért is, mert sok faj számára élőhelyet jelent, de közvetlen hatást is gyakorol emellett a vízminőségre különösen a befolyó vízfolyások torkolatában. Ilyen vízbefolyásból márpedig 30 állandó, illetve 20 időszakos található.