A Semmelweis Egyetem honlapján megjelent hír szerint júniusban, az intézményi fertőzések felszámolásával párhuzamosan, jelentősen csökkent a 60 éves és ennél idősebb korosztályban a fertőzések száma, mígnem júliusban már csak hatvanhárom fertőzöttet észleltek ebből a korosztályból. Ezzel az eddigi legalacsonyabb, csupán 17 százalékos ennek a különösen veszélyeztetett korosztálynak az aránya az összes fertőzötthöz képest.
Folyamatosan emelkedik azonban a 40 év felettiek megbetegedésszáma, akik aránya a fertőzöttek körében már elérte a 44 százalékot is júliusra a Semmelweis Egyetem országos adatok alapján végzett elemzése szerint.
A fiatalabbak esetében általában kedvezőbb a betegséglefolyás, és még ha meg is viselheti a szervezetüket a vírus, ritkábban esik meg, hogy kórházi ellátásra van szükségük, mint az idősebb korosztályok képviselőinek esetében.
A fertőzöttek közül sokan voltak külföldön – vagy találkoztak olyan rokonnal, baráttal, kollégával, akik ezt megtették – közvetlenül azt megelőzően, hogy megbetegedtek volna. Éppen emiatt jellemző, hogy jelenleg az aktívabb korosztály körében terjed inkább a vírus hazánkban.
A közleményből kiderül, hogy a Semmelweis Egyetem továbbra sem javasolja a külföldi utazást, azonban ha valakinek halaszthatatlan elfoglaltsága van a határon túl, annak azt javasolják, hogy kövesse az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjában (JRC, Joint Research Centre-ben) gyűjtött, feldolgozott és teljesen nyilvános adatokat, hiszen a zöld jelzéssel bíró országokon belül is nagy eltérések lehetnek régiónként. Fontos szem előtt tartani – különösen az idősebb hozzátartozók látogatásával kapcsolatosan – azt, hogy az idősebb személyek esetében általában jóval súlyosabb a betegség lefolyása.
Felidézik, hogy augusztus elsejétől jelentősen változtak a koronavírus miatt bevezetett szabályok, ide értve azt is, hogy a kéthetes házi karantén alól visszatéréskor mentesítő PCR-teszteket immár az érintett személyeknek maguknak kell fizetniük és intézniük.
A Semmelweis Egyetemen – a Családbarát Egyetem program részeként – a munkavállalók számára továbbra is ingyenes a szűrés, és a Semmelweis Egyetem klinikáin ezen felül minden Magyarországon tevékenykedő egészségügyi dolgozónak is ingyenes a PCR-tesztelést nyújtanak.
Mint írják, járványügyi okokból fokozni kellene a szűrések számát, s meg kell akadályozni, hogy az egészségügyben dolgozók akár tünetmentes hordozóként is bevigyék a kórházakba a fertőzést. Az orvosképző egyetemek ezeket a vizsgálatokat a szentinel program keretében végzik.
Végezetül felhívják a figyelmet arra, hogy nagyon fontos a maszk használata zárt térben vagy nagyobb tömegben, illetve a rendszeres kézmosásnak is nagy szerepe van a vírus terjedésének megelőzésében.