Dr. Benedek Pálma, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet Alvásdiagnosztikai és Terápiás Laboratóriumának vezetője a 24.hu-nak elmondta, hogy a járvány előtti évekhez képest megháromszorozódott azoknak a fiataloknak a száma, akiket alvászavarral kezelnek az alváslaborban, s főleg olyan fiatalokat kezelnek náluk, akik a járvány előtt egészségesek voltak.
Annak az oka, hogy a helyzet ilyen módon megváltozott, elsősorban a karanténban bekövetkező életmód- és időbeosztás-változás számlájára írható. A fiatalok számára változást jelent például az online tanulás, a szórakozóhelyek zárva tartása és az este nyolc óra utáni kijárási tilalom, amelyek hatására gyakran egyedül töltik az időt, s egyre később fekszenek le aludni, mellyel együtt a biológiai órájuk is eltolódik. Esetenként mindez ahhoz vezet, hogy csak szakember, gyógyszer segítségével állítható vissza a felborult biológiai óra.
A szorongásos alvászavarok is viszonylag gyakoriak – ilyenkor rémálmok, pszichés történések jönnek a felszínre, amelyek annyira megijesztik az érintetteket, hogy az akár alvásparalízishez is vezethet. Ennek során a gyermek nem tud megmozdulni, és úgy érzi, hogy még levegőt sem tud venni, így amíg nem oldódik az állapot, mozdulatlanul fekszik az ágyában.
A szakértő szerint a tízévesnél fiatalabbak esetében kiváltó ok lehet, hogy átveszik a szüleik szorongását és aggódását, amire ráerősíthet az is, ha a környezetükből valaki koronavírusos lesz, vagy akár az, ha a gyermek nem tud kapcsolatot teremteni a társaival. Emellett a szülőkkel otthon eltöltött túl sok idő is okozhat szorongási problémát.