Az európai bölényeket az Őrségi Nemzeti Park területére, Kondorfa mellé telepítették egy 70 hektáros területre, amelyet az emberek elől elzártak – írja az InfoStart.hu.
Az már korábban is tervben volt, hogy olyan területet különítsenek el, ahol az ember befolyása kicsi, és a természet képes „önállóan működni”, valamint számba vették azt is, hogy melyek lehetnek azok az egykor a területen élt, de mára eltűnt nagy testű állatok, amelyek nélkül egészen másként néz ki a táj. Végül így döntöttek az európai bölények mellett, amelyek táplálkozásukkal, mozgásukkal és viselkedésükkel egykor a tájat alakították.
A bölények számára Kondorfa határában alakítottak ki egy területet, ahol több éven át vásárolta e célra a területeken a magyar állam. A 70 hektáros terület nagy részét az elmúlt évtizedekig szántóként művelték, s jelenleg gyepként funkcionálnak. Mivel azonban eredetileg erdő volt a területen, így várható, hogy ismét az keletkezik, és a bölények fogják folyamatosan szabályozni, hogy mekkora területet hódíthat meg az erdő.
Mára az európai bölénynek az az alfaja, amely hazánkban volt honos, teljesen kipusztult, de a faj megmenekülését is főként az állatkerteknek köszönheti, hiszen modern történetük tizenkét egyed állatkertekből való begyűjtésével és szaporításával indult meg. Jó hír azonban, hogy jelenleg már több mint 3 ezer példányt tartanak számon, és Európában több helyen vadon is élnek.
Az Őrségben hat tehenet és egy bikát engedtek az elkerített területre, valamint Zalafő-Pityerszeren egy 10 hektáros bemutatóterületen négy tavalyi borjút és egy idei borjút, egy anyaállatot, továbbá két hároméves bikát meg lehet figyelni.
Egyelőre az elkülönített 70 hektáros terület nem látogatható, de fontolgatják, hogy a jövőben esetleg terveznének ide túrákat.