hirdetés
Belföld

Kihirdették a felvételi ponthatárokat, azonban a szokottnál kevesebben kezdik meg felsőoktatási tanulmányaikat

Csupán 91 460-an jelentkeztek idén az általános felvételi eljárásban a felsőoktatásba, s közülük 68 112-en kezdhetik meg felsőfokú tanulmányaikat az ősszel. 55 521-en kaptak állami ösztöndíjat, a többieknek tandíjat kell fizetniük.

Kihirdették a felvételi ponthatárokat, azonban a szokottnál kevesebben kezdik meg felsőoktatási tanulmányaikat
hirdetés

Az elmúlt tizenkilenc évben 2020-ban volt a legalacsonyabb a felvételizők száma – vagyis legutoljára 2001-ben jelentkeztek olyan kevesen a felsőoktatásba, mint most.

Ebben az évben a 91 460 jelentkező közül 51 138-an voltak a lányok és nők, 40 322-en pedig a fiúk és férfiak. A lányok közül 30 602-en voltak, akik nappali munkarendű, alap- és osztatlan szakokra jelentkeztek, míg a fiúknál ez a szám 26 091 volt – derül ki az Eduline cikkéből.

A portál az Oktatási hivatal közleménye alapján azt írja, hogy ősztől 68 112-en kezdhetik meg a felsőfokú tanulmányaikat – vagyis, több mint tízezerrel kevesebben, mint a megelőző évben, amikor is 78 980 diák felvételizett sikerrel. Állami ösztöndíjat most 55 521 tanulónak sikerült elérnie, míg a fennmaradó 12 591 diáknak tandíjat kell fizetnie.

Idén is az ELTE vette fel a legtöbb jelentkezőt, összesen 9 918 diákot, míg a legmagasabb pontszámra – az alap- és osztatlan, nappali munkarendű, állami ösztöndíjas képzések közül, a legalább 20 főt felvett szakok mezőnyében – a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Karának nemzetközi biztonság- és védelempolitikai szakán volt szükség. Ide 445 ponttól vették fel a jelentkezőket államilag finanszírozott rendszerben.

hirdetés

A legnépszerűbb szakok tekintetében egyébként ugyancsak megfigyelhetőek voltak változások – a „Top10-ből” kikerült például a gépészmérnöki és az óvodapedagógus szak is, ahol a jelentkezők száma a korábbihoz képest egyaránt nagyjából a felére csökkent. Ellenben a programtervező informatikus és a kommunikáció és médiatudományi s a tízes listára került.

A portál szerint az alábbiak bizonyultak most a legnépszerűbb szakoknak:

  • gazdálkodási és menedzsment,
  • kereskedelem és marketing,
  • pszichológia,
  • mérnökinformatikus,
  • turizmus-vendéglátás,
  • ápolás-betegellátás (ápoló),
  • programtervező informatikus ,
  • pénzügy és számvitel,
  • gazdaságinformatikus ,
  • kommunikáció- és médiatudomány.

A ponthatárok egyébként a felvi.hu oldalon megtekinthetőek.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés