Fekete Ferenc, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet – a közép-magyarországi régióban jelenleg egyedüliként a koronavírusos gyermekek ellátására kijelölt intézmény – orvosigazgatója a Növekedés.hu-nak mondta el, hogy miközben a tavalyi első hullám során alig volt gyermek, akit a covid-19 miatt kellett felvenniük, a második hullámban már voltak olyanok, akik kórházi ápolásra szorultak a fertőzés következtében.
A második hullámban jelentkezett a gyermekkori sokszervi gyulladás a koronavírushoz köthetően, aminek során az enyhén, akár észrevétlenül lezajló fertőzést követően, 2-4 hét múltán a gyermek súlyos állapotba kerül a láthatatlanul lezajló citokinvihar miatt.
Vannak olyan gyerekek, akiket emiatt intenzív osztályon kell kezelni, általában azonban gyorsan regenerálódnak, és csak kevés gyerek szorul lélegeztetésre. Október óta közel 60 esetet keleztek, közülük 60-70 százalék szorult átmenetileg intenzív osztályos kezelésre.
Fekete Ferenc ismertetése szerint a kórokozó a harmadik hullámban gyökeresen megváltozott, így a kórházba került betegek közt csecsemők, illetve pár hetes, hónapos korú kicsik is vannak. Jellemzően azonban kiskamasz kortól fordulhatnak elő inkább a tünetek.
A gyerekeket enyhébb tünetek esetén otthon érdemes ápolni, ám magas láz, ivási, evési nehézség, szapora szívverés esetén mentőt kell hívni, vagy el tanácsos vinni a gyermeket a közeli gyermeksürgősségi ellátóhelyre.
„Újszülötteket, csecsemőket a végbélben mért 38 fokos hőmérséklettel azonnal kórházba kell vinni és mindenképpen kivizsgáltatni, de a 3 hónap alattiakat is szerencsésebb megmutatni orvosnak, ha lázasak"
- hívta fel a figyelmet az orvosigazgató.