Harmincezernél is több talált tárgy szerepel a MÁV országos adatbázisában, amelyeket jellemzően a járatokon szolgálatot teljesítő jegyvizsgálók, a takarítószemélyzet vagy az utasok találtak meg, majd adtak le az állomásokon, ahol ilyen esetekben mindent tételesen nyilvántartásba vesznek – derül ki a BEOL.hu cikkéből.
A beérkezett tárgyakat általában a személyes ügyfélszolgálaton tárolják, a kisebb állomásokról pedig az olyan esetekben, ha a leadott tárgyakért két héten belül nem jelentkezik a tulajdonos, a központi gyűjtőhelyre kerülnek a tárgyak. Ahhoz, hogy az eredeti tulajdonos a tárgyat átvehesse, a jellemzők megadására, valamint arra van szükség, hogy egyértelműen be tudja azonosítani az elhagyott tulajdonát.
Amint azt a BEOL a MÁV Zrt. kommunikációs igazgatóságától megtudta, Békés megyében és általánosságban a hazai vonatokon egyebek mellett
- infralámpát,
- fúrógépet,
- orvosi leleteket,
- bizonyítványokat
- kistáskákat,
- iratokat és okmányokat,
- lélegeztetőkészüléket,
- jegyzeteket,
- könyveket,
- pénztárcát,
- bankkártyát,
- bizsut,
- esernyőket
- műlábat,
- 50 ezer forint értékű sportfelszerelést,
- hegedűt,
- íjfelszerelést,
- laptopot,
- tolókocsit,
- húszkötetes Révai lexikonsorozatot,
- de persze ruhaneműket (így kabátot, pulóvert és sapkát) is
találtak már. Sőt, egy esetben valaki az egész nyugdíját hagyta a vonaton, amit azonban néhány órán belül hiánytalanul átvehetett egy becsületes jegyvizsgálónak köszönhetően.
A lap szerint olyan esetekben, ha név szerint azonosítható az elveszett tárgy, bankkártya vagy okmány tulajdonosa, azt a bankkártya-kibocsátónak, illetve – személyes okmányok esetében – az azt kiállító hatóságnak juttatják el a MÁV munkatársai. Amennyiben azonban nem azonosítható a tulajdonos személye, úgy a tárgyakat 90 napig őrzik meg, majd kivezetik a nyilvántartásból.