Az uniós Magyar Halgazdálkodási Operatív Program (Mahop) támogatásával közel 10 ezer köbméter kőből alakítanak ki a halaknak úgynevezett akadókat, amelyek ívóhelyként szolgálhatnak számukra – számolt be róla a Balatonitipp.hu.
A projekt a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz), a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. és a Szent István Egyetem hármas konzorciumában zajlik, célja pedig az, hogy több balatoni halfaj számára új ívó- és élőhelyeket hozzanak létre.
A portál alapos utánajárás után tudta meg, hogy mi is az oka a munkálatoknak, amelyekről videófelvétel is készült.
A lap szerint összesen nyolc darab, 800-1600 négyzetméteres víz alatti kövezést alakítanak ki a projekt során, s az egyes akadókhoz 1000-1300 köbméter térfogatú vízépítési terméskövet használnak fel. A Mahop a nyolc önálló projekt 491,5 milliós beruházási értékének a felét biztosítja, míg a másik felét a konzorciumi tagok fedezik.
A köves akadókon Nagy Gábor horgászati ágazatvezető elmondása szerint jobbára kősüllők, süllők, vágó durbincsok és keszegfélék ívnak, így az új ívási felületekkel ezeknek a fajoknak a szaporodását segítik elő. Az ikrákból kikelő ivadékoknak emellett búvóhelyet jelenthetnek a kövek közötti rések. Az akadóknak így összességében a tó biológiai sokféleségének fenntartásában és elősegítésében is nagy a szerepe.
Az akadók építése május harmincegyedikéig tart a hajósoknak kiadott hirdetmény szerint.