A NAIH elnöke az InfoStart.hu szerint ismertette a kormány döntését, miszerint négymillió beoltott személy után várható az újraindítási lépések következő fokozata, így a szolgáltatások széles körének megnyitása a védettségi igazolvánnyal rendelkezők előtt.
Az igazolványok ellenőrzésének feladata a vendéglátóhelyek, szállodák, szabadidős létesítmények üzemeltetőire vagy a szolgáltatás nyújtóira hárul, ez pedig Péterfalvi Attila szerint nem jogszabályellenes.
Megjegyezte azt is, hogy adatvédelmi szempontból is helyénvalónak találja ezt a gyakorlatot, hiszen jogszabályon alapuló, kötelező adatkezelésről van szó, amikor is be kell mutatni az igazolást a szolgáltatás igénybe vételéhez, de adat nem kerül ezzel párhuzamosan rögzítésre.
A fentieken túl közölte azt is, hogy a munkahelyeken is kérhető a védettség igazolása, hiszen a munkavédelmi szabályok alapján a munkáltatónak kötelezettsége a biztonságos munkavégzés feltételeit megteremteni.
Péterfalvi Attila ezzel kapcsolatosan kifejtette, hogy a kockázatértékelés lehet az alapja annak, hogy a munkavállalók vagy más személyek élet- és egészségvédelmével összefüggésben rögzítheti a munkáltató ezt a különlegesnek minősülő adatot (vagyis azt, hogy védett-e valaki).
Azonban a munkáltató is csak az igazolás adattartalmának a rögzítésére jogosult, és a védettségi igazolványt nem áll módjában másolni.
(A borítókép forrása: pixabay.com / MTI/Balázs Attila)