A kamuprofilon a képek ugyan valósak, és Varga Judit közösségi oldaláról származnak, de Shelia Lawrence néven kreáltak a csalók egy „üzletasszonyt” ezen képek felhasználásával úgy, hogy lelopták a miniszter oldaláról a képeket.
A bűnözők olyan képeket válogattak össze, amelyek egy megnyerő, elegáns, sportos üzletasszony hatását keltik, így nem maradtak el a lájkok sem, igaz, a lap által megkeresett „rajongók” közül akadt, aki nem is sejtette, hogy nem üzletasszony, hanem egy magyar miniszter fényképeit látta.
A Blikk az esettel kapcsolatban megkereste az igazságügyi tárca sajtóosztályát és Varga Judit sajtóképviselőjét is, ám egyelőre nem kaptak választ.
Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértőt viszont szóra bírták, aki elmondta, hogy a közszereplőkkel rendszeresen előfordul, hogy közösségi oldalakon visszaélnek a nevükkel és személyazonosságukkal, és alternatív profilokat hoznak létre. Ezúttal viszont egy kiemelt politikai szereplőről van szó, éppen egy válsághelyzet közepén.
„Azt gondolom, ez a csalásban megszokott felpörgetős oldal. Minél több lájk érkezik rá, minél rövidebb időn belül, annál hamarabb és gyakrabban jelenik meg az oldal a hírfolyamokban az információkkal együtt. A lájkokhoz a hamisítók gyakorta vesznek igénybe robotokat vagy korábban toborzott embereket”
- tette hozzá a szakértő.
Elmondta azt is, hogy elsősorban afrikai, esetleg ázsiai országokban jellemző az ilyesmi, ahol szinte „piaca van” a kamu oldalaknak, s egyeseknek több ezer ilyen oldal is birtokában van, és szabályosan kereskedik is azokkal.
Tarjáni Péter úgy látja, hogy elég a Facebook illetékeseivel közölni a problémát, s nem feltétlenül van szükség különösebb nemzetbiztonsági feladatokra.