hirdetés
Belföld

Rákkeltő anyagot találtak egy magyar ásványvízüzemet ellátó kútban

A Borsodi Víz üzemét be kellett zárni, ugyanis rákkeltő anyaggal – a PVC gyártásához is használt vinil-kloriddal – szennyezett a kút, ahonnan az egyébként gyógyhatású ásványvizet nyerik.

Rákkeltő anyagot találtak egy magyar ásványvízüzemet ellátó kútban
hirdetés

Az esetről a Blikk számolt be, s megjegyezték azt is, hogy a szóban forgó vinil-klorid a hivatalos besorolás szerint 1-es kategóriájú karcinogén, rákkeltő anyag.

Az eset kapcsán a lapnak Szalay László, a Borsodi Víz tulajdonosa megjegyezte, éppen a bezárás előtt kezdett működni a több tízmillió forintért beszerzett új gyártósor, amelynek segítségével a termelés költséghatékonnyá válhatott volna, ami miatt még inkább lesújtó az előállító számára a fejlemény. Abban, hogy a kiadásaik megtérülnek, joggal bízhattak is, hiszen a Borsodi Víz állítólag jótékony hatású, és a hírneve miatt sokan érdeklődtek az ásványvíz iránt. A dolgozók nagy részét az ásványvíz-előállítónak el kellett bocsátania.

Szalay László elmondta azt is, hogy mivel minden előírást betartottak, biztos abban, hogy nem az ő vagy a cégnél dolgozók hibája, hogy a kút szennyeződött.

A lap idézte Németh Csaba igazságügyi szakértő és hidro- és mérnökgeológus álláspontját is, aki több mint három évtizede vizsgálja az adott területet, s eszerint elképzelhető, hogy kirívó környezetszennyezés történt évtizedekkel ezelőtt a közeli BorsodChemnél.

hirdetés

A szakértő úgy véli, a mérgező vegyület a talaj mélyebb rétegeibe is bekerült, és mostanra érte el a kút környékét.

„Régen ugyanis, amikor még az állam volt a Borsodchem tulajdonosa, úgy ítélték meg, hogy a veszélyes anyagok tárolásához nincs szükség betonmedencékre, agyagmedencét használtak, ezeket egy ideig nem szigetelték”

– fogalmazott a szakértő, megjegyezve azt is, hogy az anyag terjedését elősegíthette az is, hogy arrafelé bányák működtek, és más a talaj szerkezete, mint máshol.

Szalay László ügyvédje, Lichy József a lapnak elmondta, elkészült a peres keresetük, amelyet a napokban nyújt be a bíróságnak, egyúttal kérni fogja, hogy a bírósági eljárás ideje alatt a cég függessze fel a PVC-gyártást.

A BorsodChem a Blikk megkeresésére azt a választ adta:

„A BRAND Hungary Ásványvíz-forgalmazó Kft. által üzemeltetett kútnál észlelt szennyeződésről a kút üzemeltetőjétől van tudomásunk, figyelemmel arra, hogy nevezett kártérítési igényt jelentett be társaságunkkal szemben, az általa felkért (nem hatóság által kirendelt független) szakértő véleményére hivatkozva”.

A cég válaszában megfogalmazta azt is, hogy mivel minden téren kiemelt gondossággal járnak el a tevékenységükkel kapcsolatban, ők is szakértői véleményt szereztek be, amely viszont egyértelműen cáfolja a BRAND Hungary Kft. állításait, s a szennyeződést a cég működésétől független okokra vezeti vissza.

„Mindebből következően a kárigényt visszautasítottuk, és mi ennek tudjuk be, hogy nevezett a sajtóhoz fordult. A BorsodChem Zrt. tehát a rendelkezésére álló szakvélemény és adatok alapján határozottan állítja, hogy tevékenysége és a szennyeződés között nincs összefüggés, ezért értelemszerűen semmiféle teendője »a szennyezés megszüntetése érdekében« nem lehet” –

– zárják a lapnak megküldött válaszlevelet.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés