A kormány a jövő évi költségvetésben hetvennyolc milliárd forintos bevételre számít a népegészségügyi termékadóból, ami az idei évhez képest 21 milliárd forintos növekedést jelentene, ezt pedig adószakértők szerint csak adóemeléssel lehet megoldani – írja a Blikk a Világgazdaság alapján.
A Világgazdaságnak nyilatkozó adószakértő felidézte, hogy 2019-ben is hasonló mértékű, 27 milliárdos emelkedés volt a népegészségügyi termékadóból (neta) származó bevételt illetően, amelyet úgy értek el, hogy minden, a neta által érintett termék adóját legalább 20 százalékkal emelték, ám néhány cukros üdítő esetében akár 100 százalékos emelkedés is megtörtént.
Így például a cukrozott üdítőitalok literenkénti különadója 7 helyett 15 forintra, az energiaitaloké 40 helyett 50-re, az ízesített söröké pedig 20 helyett 25 forintra emelkedett.
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) szerint a neta hosszú távú célja az egészséges táplálkozás ösztönzése mellett az, hogy az egészségügyi szolgáltatásokat és népegészségügyi programokat finanszírozzák. Az OGYÉI hatásvizsgálata szerint az adózott termékek fogyasztása hosszú távon csökkent, és azoknak, akik helyettesítőkre váltottak mintegy kétharmada egészségesebb terméket választott.