A sünöket három éven át figyelték, s ennek során olykor már találkoztak a hazánkban eddig elő nem forduló, Afrikában őshonos Hyalomma marginatum nevű kullancsfajjal, amely egy veszélyes kór, az úgynevezett krími-kongói vérzéses láz vírusát terjeszti – számolt be róla a Blikk. Ez a betegség magas halálozási aránnyal jár, egyebek mellett belső vérzést idéz elő a megfertőződött emberekben.
Európában jelenleg még ritka ez a betegség, ám a kontinensen belül felbukkant már Romániában, Szerbiában, Bulgáriában és Horvátországban is. Igaz ugyanakkor, hogy az eddigi feltételezések szerint a Mediterrán éghajlatnál hidegebb területeken a telet a kórokozót terjesztő kullancs nem tudja átvészelni.
A hazánkban megtalált felnőtt kullancshoz hasonlóan kifejlett egyeteket találtak már szomszédos országokban és Németországban is, ami arra utalhat, hogy ezen az éghajlaton is képes lehet megélni az ízeltlábú.
A szakértők feltételezik, hogy a kullancsfaj egyedei peték és lárvák formájában, madarak közvetítésével jutottak el idáig, ahol azután nagyobb fajok – így ebek, lovak, szarvasok – egyedeire felkapaszkodva élték tovább az életüket.