A kis makik 130 napi vemhesség után születtek meg, s jelenleg már öt hetesek. Egyelőre főleg az anyjuk hátán csimpaszkodva figyelhetőek meg, és még javarészt anyatejjel táplálkoznak, amellett, hogy kóstolgatják a lédús, édes gyümölcsöket is.
A Nyíregyházi Állatpark ismertetése szerint a sárgaszakállas makik a barna makik családjába sorolhatóak, ahol külön alfajt képviselnek. Természetes élőhelyük a Madagaszkár szigetétől közel 400 kilométerre fekvő Mayotte-sziget, éppen ezért Mayotte-makinak is nevezik őket.
Általában a lombok között tartózkodnak pihenve és napozva, ám ha úgy adódik, a talajszintre is lemerészkednek élelem után kutatva.
Öthetes sárgaszakállas makiikrek (Lemur fulvus mayottensis) kapaszkodnak anyjukba a Nyíregyházi Állatparkban 2020. június 2-án. A főemlősöket az élőhelyek elvesztése fenyegeti leginkább, ezért is fontos hogy zárt tartási körülmények között az Európai fajmegőrzési Program keretében tervszerűen tenyésszék a makikat is. Európában mindösszesen 43 egyedet tartanak állatkertekben, az országban csak a Nyíregyházi Állatparkban él tenyészcsapat ebből a ritka makifajból. MTI/Balázs Attila
A sárgaszakállas makik úgyszólván a tisztaság megszállottjai lehetnének az állatvilágban, hiszen rendszeresen ápolják egymás bundáját a csapattagok, akiknek négy alsó metsző- és két szemfoguk fogfésűt alkot, hátsó lábaik második ujján pedig karmot viselnek, amellyel eltávolítják egymásról a meglazult szőrszálakat, s ha akadnak, akkor az élősködőket is.
A természetben – hasonlóan a többi makihoz – a sárgaszakállas makit is az élőhelyek pusztulása fenyegeti leginkább, így aztán fontos, hogy zárt tartási körülmények között az Európai fajmegőrzési Program keretében tervszerűen tenyésszék őket.
Kontinensünkön összesen negyvenhárom ilyen főemlős él, ezen belül Magyarországon csak a Nyíregyházi Állatparkban él tenyészcsapata e makifajnak.