hirdetés
Gazdaság

A fiatalok nagyobb része szüleivel él, egy részük kényszerűségből

Tízből nyolc magyar fiatalnak nincsen saját tulajdonú lakása, és a többség 25-29 évesen – jobbára kényszerűségből – továbbra is a szüleivel él.

A fiatalok nagyobb része szüleivel él, egy részük kényszerűségből
hirdetés

A magyar fiatalok az egyre emelkedő ingatlanárak, valamint az ugyancsak magas lakásbérleti árak következtében egyre nehezebben jutnak saját otthonhoz, s jelenleg a 16-29 éves férfiaknál 80, a nőknél pedig 69 százalékos azok aránya, akik még szüleikkel élnek – írja a Népszava, részben az Eurostat friss adataira hivatkozva. A lap viszonyításképp leírta, az uniós átlag 73, az átlag pedig 63 százalék.

Az anyagi lehetőségeket és az állami lakáspolitikát jobban tükrözheti a 19 évesnél idősebbek helyzete, s ezért is lehet érdekes, hogy miközben uniós átlagban a 25-29 évesek 42 százaléka él a szüleivel, a skandináv országokban mindössze 10 százalék, hazánkban ellenben 52 százalék ez az arány. Ráadásul a Népszava szerint növekszik is azok aránya, akik szüleikkel élnek, hiszen 2008-ban e korosztálynak még csak 48 százaléka nem hagyta el a szülői otthont.

A lap szerint Magyarországon a jelenségnek nem kényelmi, hanem sokkalta inkább „pénzügyi” okai vannak a fiatalok részéről, amit jól mutathat az is, hogy a K&H Bank a 19-29 éveseket vizsgáló kutatása szerint tízből hat fiatalt egyszerűen az akadályoz meg az elköltözésben, hogy nincsen hozzá elegendő pénze. Egyharmaduk saját keresetre vár, 12 százalékukat pedig szüleik ápolása tartja otthon, míg az érintett korcsoport negyede csupán az, akit kényelmi okok marasztalnak. Mindeközben ugyanakkor az egy évvel korábbi 16-ról 21-re nőtt azoknak a fiataloknak az aránya a korosztályban, akik önálló otthonnal rendelkeztek.

A Népszava cikkében egyúttal megjegyzi, hogy ez ingatlanárak az utóbbi csupán négy-öt évben duplájukra nőttek, ami ugyan azok számára kevésbé jelent problémát, akik már meglévő ingatlanjuk eladásával vennének újat, de a fiatalok számára nehézséget jelenthet, hiszen nekik az első lakásukra kell előteremteniük valahonnan a pénzt, ráadásul még tőkéjük sincsen.

hirdetés

Az Eurostat tavaly decemberi statisztikái szerint egyébként az Európai Unióban a 16 és 29 év közötti nők 62,9, s az ilyen korú férfiak 73,3 százaléka élt a szüleivel, s minden tagállamban megfigyelhető, hogy a nők korábban költöznek el a szülői házból, mint a férfiak. E tekintetben Máltán és Svédországban a „legkiegyenlítettebb” a helyzet, míg a nemek közötti különbség Bulgáriában és Romániában a legnagyobb a tagállamok közt.

Érdekesség, hogy Horvátországban a 16-29 éves férfiak 93 százaléka él szüleivel, de a 89,2 százalékos aránnyal Szlovákia, s 88,3 százalékkal Olaszország is a lista elején szerepel. A nőknél 82,4 százalékkal Málta és 82,3 százalékkal ugyancsak Horvátország álltak az első helyeken.

Hazánk nagyjából a középmezőnyben helyezkedik el.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés