Az elmúlt ötven év legrosszabb méztermésétől tartanak a méhészek az idei évben – írja az InfoStart.hu az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnökének az M1 csatornán adott nyilatkozata alapján.
Bross Péter szerint az átlagos termésnek csak a harmadát, negyedét sikerül elérni ebben az évben, és jövő év januárjára meglátása szerint már nem lesz a magyar szabadpiacon eladó méz.
A vásárlók is megérezhetik a rossz termés hatásait, hiszen például az akácméz és a hársméz az elmúlt hónapban 50 százalékkal lett drágább az előző évi árakhoz képest.
A napraforgó virágzása ugyan még tartogatott reményeket, azonban mivel gyakorlatilag „nem volt nyár”, és a napraforgó csak 25 fok feletti hőmérsékletnél termel nektárt, így ez a növény sem váltotta be a hozzá fűzött elképzeléseket.
A hűvösebb nyári idő ahhoz vezetett, hogy míg a méhek átlagosan kettő, három hétig is tudnak gyűjteni más években a napraforgóról, addig most csak egy hétig volt erre lehetőségük.
Bross Péter egyúttal kitért arra is, hogy ebben az évben is több száz méhész számolt be arról, hogy a napraforgó kinyílásával jelentős méhpusztulást tapasztaltak a méhcsaládjaikban.