hirdetés
Gazdaság

Némileg csökkent a halálos munkahelyi balesetek aránya

2016-ban hetvenöt munkavállaló szenvedett halálos munkahelyi balesetet hazánkban az Eurostat adatai szerint, ami 100 ezer munkavállalóra vetítve 2,75 halálesetet jelent. Mivel 2015-ben még 2,9, 2014-ben pedig 2,86 volt ez az arány, így csökkenésről beszélhetünk az elmúlt évekhez képest – igaz, 2013-ban például a mostaninál jelentősen kevesebb, 1,75 haláleset történt 100 ezer munkavállalóra.

Némileg csökkent a halálos munkahelyi balesetek aránya
hirdetés

Magyarország a 2016-os adatok alapján a térségben a középmezőnybe tartozik a balesetek számát illetően, de a 2,75-ös arányszámot tekintve már inkább az uniós átlaghoz (2,21) áll közel – írja a Pénzcentrum. Ez az arány egyébként a térségben Romániában a legrosszabb, ott 6,11 halálos munkahelyi baleset jut 100 ezer alkalmazotta, de Ausztriában is 5,44 ez az arány. Ezeknél is kedvezőtlenebb arányokat tud felmutatni Luxemburg (10,8) és Lettország (5,45).

Összesen egyébként a 2017-eshez képest több, 23 738 munkahelyi baleset történt tavaly Magyarországon. Ezt a lap már a Pénzügyminisztérium munkabalesetekről készült statisztikái alapján írja hozzátéve, hogy a balesetek száma majdnem kétszer nagyobb arányban nőtt, mint ahogyan az álláspiac bővült. 2018-ban 79 halálos munkabaleset történt, emellett pedig negyvenkettő súlyos, csonkolásos kimenetelű.

A munkavédelmi hatóság összesen közel 82 millió forintnyi bírságot szabott ki a balesetek miatt, és 333 alkalommal hozott határozatot valamely hiányosság megszüntetéséről, továbbá 68 munkaeszköz használatát tiltották meg, és 23 munkavállalót tiltottak el a munkavégzéstől.

A legtöbb munkabaleset a legtöbb dolgozót foglalkoztató Budapesten és Pest megyében történt, a legkevesebb pedig Zala és Nógrád megyében. Az 50-249 főt foglalkoztató középvállalatoknál volt a legtöbb baleset, míg az érintettek körét illetően a 35 és 44 év, valamint a 45 és 54 év közötti munkavállalók szerepeltek a balesetekről összeállított lista élén.

hirdetés

A legveszélyesebb ágazat a gépipar volt, amit a szállítás, a feldolgozóipar, a raktározás, majd pedig a posta követett. A halálos baleseteknél az építőipar áll a lista elején 22 halálesettel, majd a „szállítás, raktározás, posta és távközlés” 12 halálesettel. A legtöbb baleset a kiskereskedelemben, az élelmiszergyártás területén és a fémfeldolgozási termék gyártása során történt.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés