hirdetés
Időjárás

Durva esőzés volt többfelé hétfőn – néhol magasan állt a víz az utcákban is

Hétfőn sokfelé tapasztalni lehetett a heves esőzéseket, sőt még kedden is volt, ahol felhőszakadás miatt lepett el a víz utcákat.

Durva esőzés volt többfelé hétfőn – néhol magasan állt a víz az utcákban is
hirdetés

A hét elején egy 300 kilométer hosszúságú zivatarlánc tört előre nyugat felől kelet irányába haladva, s eközben egyre csak növekedett, míg nyomában villámok és óriási mennyiségű eső okoztak nehézséget – idézi fel a Blikk.

A lap szerint a Dunántúlon lehetett a leghevesebb időjárási eseményeket tapasztalni, különösen Győrben, ahol szokatlanul sok eső hullott le. Hiába azonban a hét eleji „özönvízszerű” eső, összességében a környéken az átlagosnál harmadával kevesebb volt a csapadék.

Pártai Lucia, az eumet.hu vezető meteorológusa a lapnak nyilatkozva elmagyarázta, hogy miként is alakulhattak így a dolgok.

A szakember ismertetése szerint a helyi zivatarfelhő úgy alakul ki, hogy a napsütés miatt felmelegedő levegő felszáll, s a benne lévő víz a magasban felhőként kicsapódik, majd esőként lehullik.

hirdetés

Idén azonban a nyár folyamán tapasztalt esők nagy részét időjárási frontok alakították, ide értve a hétfői zivatarláncot is, amelynek erejét az Adria felől érkező meleg levegő áramlása adta.

„Hogy hol lesz belőle eső, az a földrajzi viszonyoktól is függ. Egy délről érkező frontrendszer például akár olyan gyorsan haladhat, hogy nincs ideje kiadni a benne lévő összes csapadékot, csak amikor nekiütközik a hegyeknek, például a Bükknek, a Mátrának, a Zemplénnek, ezért ott dől az eső”

– összegezte a tudnivalókat a meteorológus.

Győrben egyébként hétfőn akadt olyan utca, ahol magasan állt az utcákon a víz, s a lap beszámolója szerint volt olyan is, aki elővette a felfújható matracot, és mintegy viccből „lazított” is egy kicsit a váratlanul kialakult vízfelületen.

Kedden egyénként ugyancsak volt, ahol sok eső esett – az MTI által közreadott képek alapján például Baján utcákat öntött el a csapadékvíz. A MetKép Facebook-oldalon ugyancsak látható fotó arról, miként tört be a víz még egy áruházba is.

Somogyi Gábor településmérnök egyébként úgy véli, hogy a problémát zömmel a sok aszfaltozott terület okozza a városokban, amit több zöldfelülettel és több zöld udvarral lehetne orvosolni. A kertvárosokban és falvakban a vízelvezető árkok megfelelő karbantartása is fontos.

Emellett érdemes figyelni arra is, hogy parkolásnál olyan helyet válasszunk, amely nem fekszik mélyebben a környezeténél – hogy mást ne említsünk, a hidak alatt nagyobb eséllyel gyűlhet fel nagy mennyiségű víztömeg.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés