Az új jelentés szerint a világ milliárdosainak vagyona összességében napi 2,5 milliárd dollárral növekedett 2018-ban. A világ leggazdagabb emberének – Jeff Bezosnak, az Amazon vezetőjének – tavaly 112 milliárd dollárral nőtt a vagyona, amivel kapcsolatosan az Oxfam arra hívta fel a figyelmet, hogy Bezos vagyonának mindössze egy százaléka megegyezett a 105 milliós lakosú Etiópia teljes egészségügyi költségvetésének mértékével.
A világ legalacsonyabb jövedelmű 3,8 milliárd emberének mindeközben tavaly 11 százalékkal csökkent a vagyona, s az Oxfam szerint a gazdagok és szegények közötti egyre növekvő szakadék a szegénység elleni küzdelmet is ellehetetlenítheti.
„Az emberek szerte a bolygón dühösek és frusztráltak”
– figyelmeztetett Winnie Byanyima, az Oxfam ügyvezető igazgatója a Phys.org összegzése szerint.
Míg 1980 és 2016 között a világ lakosságának legszegényebb fele a globális jövedelemnövekedésből 12 százalékos arányban részesült, addig ugyanezen időszakban a felső egy százalék 27 százaléknyi növekedést könyvelhetett el.
Az Oxfam arra figyelmeztetett, hogy a kormányzatok is súlyosbítják az egyenlőtlenséget azáltal, hogy rendre, s egyre inkább alulfinanszírozzák a közszolgáltatásokat – így az egészségügyet és az oktatást –, miközben a vagyonosokat következetesen csak kis mértékben adóztatják.
A jelentésben kiemelik, hogy a leggazdagabbak és egyes nagyvállalatok egyre kevesebb adót fizetnek, aminek az az igen komoly ára, hogy gyermekek maradnak tanárok, illetve kórházak szakemberek nélkül. Mindez különösen is tragikus tekintve, hogy naponta mintegy 10 ezer ember hal meg a világon azért, mert nincsen hozzáférése megfizethető egészségügyi ellátáshoz.
Az Oxfam szerint azzal, ha a világ leggazdagabbjainak mindössze 0,5 százalékkal több adót kellene fizetnie vagyonuk után, már annyi pénz gyűlne össze, hogy az bőséggel elegendő volna mind a 262 millió olyan gyermek oktatására, akik jelenleg nem járhatnak iskolába, s ráadásul még 3,3 millió ember életét is megmenthetnék az egészségügyi szolgáltatások fejlesztése révén.