Az új-dél-walesi rendőrség bírósági végzést szorgalmazott annak érdekében, hogy a demonstrációt elhalasszák – számol be róla a BBC.
A szervezők azt mondták, hogy eltökéltek az iránt, hogy megtartsák a tüntetést, amelyen az előzetes tervek szerint több ezren vettek volna részt. A rendezvényen egyfelől szolidaritásukat fejezték volna ki a George Floyd halála miatt kirobbant demonstrációkkal, másfelől viszont tiltakoztak volna az Ausztráliában a bennszülötteket érő, rendőrségi őrizetben bekövetkezett halálesetek kérdésében.
Ausztráliában egyébként már voltak tiltakozások az ott tapasztalt „aránytalanságok” miatt a rendőrségi őrizetben történt halálesetek tekintetében azt követően, hogy az Egyesült Államokban a demonstrációhullám kipattant.
A Sydney-be tervezett demonstrációra a koronavírus-helyzet miatt nem kerülhet sor. Ausztráliában mintegy 7200 koronavírus-fertőzöttet azonosítottak, és április óta már nagy sikerrel laposították a járványgörgét. Új-Dél-Walesben például már több mint egy hete nem történt a közösségen belüli eredetű vírusfertőzés.
A bíró a tüntetéssel kapcsolatos döntését azzal indokolta, hogy mindenki sok mindenről mondott le azért, hogy a betegséget legyőzzék, s jelen esetben a tüntetés egészségügyi kockázatai nyomósabbak a tüntetés megtartásához való jognál.
Az egyik tüntető azonban, akinek fia 2015-ben egy börtönben halt meg, az AFP hírügynökségnek azt mondta, hogy mindenképpen utcára vonulnak, mert „ez az ő földjük”, és semmit nem tehetnek, amivel megállítanák őket.
Scott Morrison ausztrál miniszterelnök bírálta a tüntetéseket, s arra kérte az embereket, hogy ne vegyenek részt azokon, hanem inkább találjanak jobb módokat arra, hogy kifejezzék meglátásaikat ahelyett, hogy maguk és mások egészségét kockára tennék.