Fontos azonban megjegyezni, hogy az Oxford Egyetem oltóanyaga jóval olcsóbb, mint a két, fent említett gyógyszergyártó cég készítménye, így a világ legnagyobb részén valószínűleg elérhetővé válik majd az emberek számára – írja a BBC.
Ezáltal, még ha nem is a leghatékonyabb vakcina az Oxfordé, valószínűleg a világjárvány megfékezésében fontos szerephez jut, amennyiben használatát engedélyezik majd.
A megfelelő dózis alkalmazása mellett úgy vélik, az oltóanyag hatékonysága tovább növelhető volna, akár 90 százalék körülire is.
A kutatók a vakcinát mindössze tíz hónap alatt fejlesztették ki, miközben egy hasonló eljárás akár egy évtizedet is igénybe vehet normál esetben.
A vakcina tesztelésébe összesen 20 ezer önkéntest vontak be, akik fele az Egyesült Királyságban, másik felük pedig Brazíliában élt. Azok esetében, akiket beoltottak, csak 30 fertőződés fordult elő, míg a kontrollcsoport tagjai közül 101 személy fertőződött.
Összességében így 70 százalékos hatékonyságot nyújthat a vakcina a kutatók szerint, azonban amikor nagy dózist kaptak az önkéntesek, akkor 90 százalékra emelkedett a hatékonyság, szemben a 62 százalékkal, amely az alacsony dózis esetén volt megfigyelhető.