hirdetés
Külföld

Az új vírusmutációk dacára a WHO hasznosnak találja az AstraZeneca vakcináját

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) annak ellenére is ajánlja az Oxford és az AstraZeneca által kifejlesztett vakcina használatát, hogy több országban is megjelentek a koronavírus új variánsai.

Az új vírusmutációk dacára a WHO hasznosnak találja az AstraZeneca vakcináját
hirdetés

A koronavírus egyes új mutánsai ellen a jelek szerint valamelyest kevésbé hatékonyak a vakcinák. A WHO megjegyezte azt is, hogy az AstraZeneca oltóanyagát annak ellenére is lehet alkalmazni a 65 év felettiek oltására, hogy több országban a korcsoportot érintő nem elegendő tudományos bizonyítékra hivatkozva nem javasolták az idősek oltását ezzel a készítménnyel – számol be róla a BBC hírportálja.

Az Egészségügyi Világszervezet felhívta a figyelmet arra is, hogy hatékonyabbá teszi a vakcinát az, amennyiben a két oltás között eltelt időt növelik. Egyúttal úgy méltatta az AstraZeneca oltóanyagát, mint „a világ vakcináját”, lévén, hogy viszonylag olcsó készítményről van szó, így tömegesen elő lehet állítani, s a tárolása sem olyan nehezen megoldható, mint néhány másik oltóanyagé.

A WHO immunizálással foglalkozó csoportjának meglátása szerint összességében 63 százalékos hatékonyságú az AstraZenca oltása, noha egyes, a Dél-afrikai Köztársaságban végzett tesztek korai adatai szerint a készítmény csak kis mértékű védelmet nyújt a fiatal korosztály számára a betegség enyhe vagy közepes lefolyású formái ellen. A WHO ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy a súlyos lefolyású betegség ellen feltehetőleg védelmet nyújt a vakcina, ráadásul a szóban forgó dél-afrikai teszt eredményeit is bizonytalannak nevezték.

A Dél-afrikai Köztársaságban ugyanakkor megjelent a koronavírus egy olyan mutációja is, amely a jelek szerint valamelyest képes „kikerülni” a vakcina egyes mechanizmusait, vagyis vele szemben kevésbé tűnik hatékonynak az AstraZeneca oltása. Hasonló a helyzet az újrafertőződés terén is – ez a variáns nagyobb eséllyel fertőz újra korábban már megfertőződött személyeket.

hirdetés

Az Oxford kutatói mindennek ellenére állítják, hogy vakcinájuk védelmet nyújt a súlyos lefolyású, kórházi kezelést igénylő koronavírusos megbetegedés ellen.

A WHO immunizálási csoportjának vezetője, Dr. Alejandro Cravioto leszögezte, hogy semmi ok nincsen arra, hogy ne ajánlják az Astrazenece készítményének használatát akár az olyan országokban is, ahol a dél-afrikai mutáns jelen van.

Azzal kapcsolatosan, hogy a vizsgált minta alapján nem szerepelt elég adat az idősebb korosztály immunizálásával kapcsolatosan pedig azt mondta, hogy a tesztek során voltak 65 évnél idősebbek is, s noha az ő számuk valóban kisebb volt, e korcsoportnál is nagyon hasonló eredményeket figyeltek meg, mint a fiatalabb résztvevők esetében. Ennek alapján nem látja okát annak sem, hogy a legidősebb korcsoportot ne oltanák ezzel a védőoltással.

A nagyobb hatékonyság eléréséhez azt tartják optimálisnak, hogy az első és a második dózis között 8-12 hetet várjanak a vakcinázásnál, noha előzőleg a 6 hetet is elegendőnek vélték, de főleg csak rendkívüli esetekben.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés