Donald Trump a találkozó előtt azt mondta, hogy az eseményt rendkívüli megtiszteltetésnek tartja – számol be róla a BBC. A japán császár májusban lépett trónra, miután elődje és édesapja, Akihito lemondott. Utóbbira már jó ideje nem volt példa a japán történelemben. Trump ezzel kapcsolatosan vasárnap megjegyezte:
„Már több mint kétszáz éve nem történt ehhez hasonló, így rendkívüli megtiszteltetés, hogy az Egyesült Államokat képviselhetem”.
Az amerikai elnököt és Melania Trump first ladyt díszőrség és nagy tömeg fogadta a hétfői fogadóünnepségen. A Reuters hírügynökség szerint mielőtt az uralkodói palotába lépett volna, Donald Trump enyhe meghajlással köszöntötte a császárt és császárnét. Később még egy vacsorabankettre is visszatér majd feleségével az amerikai elnök a tokiói uralkodói palotába.
Donald Trump Abe Sinzó japán miniszterelnökkel is találkozott hétfőn, s átbeszélték a kereskedelmi, valamint az Észak-Koreát illető kérdéseket is. Trump a hétfői tárgyalások elején azt mondta, hogy augusztusban olyan, a kereskedelmet érintő bejelentésre készül, amely mindkét ország számára jó lesz.
Az amerikai vezető Észak-Korea legújabb nukleáris tevékenységét is érintette. Később a hétfői napon Donald Trump azon japán állampolgárok családtagjaival találkozik, akiket Észak-Korea évtizedekkel ezelőtt rabolt el, hogy kémjeit a segítségükkel japán nyelvre és szokásokra tanítsa. Ez az eset továbbra is kritikus pont Phenjan és Tokió kapcsolatában.
Észak-Korea beismerte, hogy az 1970-es és 80-as években tizenhárom japán állampolgárt elrabolt, közülük öt személyt 2002-ben visszajuttatott Japánba, s állítja, a többiek azóta már nem élnek. Japán azonban úgy véli, az utóbbi állítás hamis.
Donald Trump Észak-Koreával kapcsolatosan elmondta, hogy továbbra is hisz abban, hogy sok jó dolog következik még a jövőben, s noha ebben lehet, hogy igaza lesz, és lehet, hogy nem, neki ez a megérzése.
Az amerikai elnök szóba hozta még az amerikai-iráni kapcsolatok helyzetét is megjegyezve, hogy Abe Sinzó közeli kapcsolatot ápol Iránnal.
„Hiszem, hogy Irán tárgyalni szeretne, és ha tárgyalni szeretne, akkor mi is. Senki nem szeretné látni, hogy szörnyű dolgok történjenek, különösen én nem”
– fogalmazott Donald Trump, aki egyúttal bejelentette, hogy 1500 katonát küld a Közel-Keletre, miután országa és Irán között nő a feszültség.
A kétoldalú tárgyalás előtt a japán miniszterelnök és az amerikai elnök együtt golfozott, valamint egy szumóbajnokságot is megtekintettek.