Azok, akik felvették a Pfizer/BioNTech, a Moderna vagy a Szputnyik V vakcina első dózisát, 22 nap múltán már mehetnek Horvátországba, ugyanakkor ha régebben kapták a vakcinát, mint 42 nap, akkor már nem érvényes rájuk az enyhítés. Az AstraZeneca oltóanyaga ennél kicsit tovább, 84 napig elfogadott a 22. naptól abban az esetben, ha valaki csak egy adagot kap belőle – számol be róla a Turizmus.com.
A többi vakcina esetében továbbra is előírás, hogy meglegyen mindkét dózis, és a második oltás felvétele után elteljen 14 nap.
Horvátország és Magyarország egymás oltási igazolásának kölcsönös elismeréséről korábban megállapodást kötött, így minden vakcinatípust elfogad a horvát fél, amellyel itthon oltottak. A belépéshez a plasztikkártya mellett a papír alapú oltási igazolásra is szükség van, amelyen a vakcina típusa és az oltási dátum is szerepel.
Aki nem kapott semmilyen oltást, és a fertőzésen sem esett át, az 72 óránál nem régebbi negatív PCR-teszttel, illetve 48 óránál nem régebbi, az EU-által elfogadott antigén gyorsteszttel léphet Horvátország területére.
Horvátországban eddig 1,3 millióan kaptak védőoltást, közülük 509 ezren már a második adagot is felvették.
A járványtól függetlenül a portál szerint idén nyáron is jelentős turistaforgalommal kell számolni hétvégente a határon átkelőknek, és elsősorban a horvátországi turnusváltások idején – péntektől hétfőig – a letenyei határátkelőhelyeken alakulhat ki jelentős várakozási idő.
A várakozások elkerülése érdekében alternatív útvonalként az Isztria irányába tartóknak azt tanácsolják, hogy az M7-es, majd M70-es autópályán, Szlovénián keresztül utazzanak. Aki Horvátország déli részére megy, az az M6-os autópályán, az udvari határátkelőhelyen keresztül is mehet, s a magyar állampok a barcsi közúti határátkelőn át is mehetnek.
A Letenyén keresztül érkezők/távozók a gyorsabb haladás érdekében az autópályán lévő határátkelő helyett választhatják a közeli közúti határátkelőket is.
(A borítókép forrása: pixabay.com / Ivan Ivankovic)