A képeket két nappal azt követően készítették, hogy Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsongun észak-koreai vezető találkozója – az atomfegyver-mentesítésről szóló megegyezés nélkül – véget ért.
A Tongcshang-ri teszthelyszínt eddig műholdak felbocsátására és a hajtóművek tesztelésére használták, ballisztikus rakétát innen még nem lőttek ki – idézi fel a BBC. A teszthelyszínt tavaly kezdték felszámolni, ám ezzel a munkálattal leálltak, mihelyst az Egyesült Államokkal folytatott párbeszéd lankadni látszott. Észak-Korea azon vállalását, miszerint felszámolja a helyszínt, előzőleg bizalomépítő lépésként értékelték Washington és Phenjan között.
Mindeközben az Egyesült Államok arra figyelmeztette Észak-Koreát, hogy újabb szankcióknak nézhet elébe, amennyiben nem tesz az atomfegyver-mentesítés irányába újabb lépéseket.
A műholdas bizonyítékok szerint, amelyeket több amerikai megfigyelő csoport és a dél-koreai hírszerző szolgálatok is megerősítettek, viszonylag gyors ütemben fejlődtek az újraépülő építmények a teszthelyszínen.
Ez a teszthelyszín korábban – egészen 2012 óta – Észak-Korea első számú műhold-felbocsátó létesítményeként szolgált, ám emellett olyan rakéták hajtóműveit is teszteltek itt, amelyekkel az volt a cél, hogy elérjék az Egyesült Államok területét. Ballisztikus rakétákkal ugyanakkor nem folytattak még itt kísérletet.
Jerry Town, a 38 North megfigyelő csoport egy szakértője a BBC-nek elmondta, hogy fontos a megkülönböztetés: az észak-koreaiak nem a rakétaprogram aktív részeként, hanem a civil űrprogram egy lépéseként tekinthetnek a helyszín újraépítésére. Egyúttal úgy vélekedett, hogy a teszthelyszín helyreállítása a tárgyalási folyamatba vetett bizalom hiányát jelezheti.