Az engedélyezés során az elvégzett tesztek adatait vizsgálják át az illetékesek, s akkor kaphat zöld jelzést a vakcina, ha valóban hatékonynak és biztonságosnak tűnik - írja a BBC.
A klinikai tesztek azt mutatták, hogy az oltás több mint 94 százalékos hatékonysággal képes megelőzni a koronavírusos megbetegedést. A közel azonos hatékonyságú védőoltást kifejlesztő Pfizer már korábban is kérte a maga vakcinája amerikai engedélyeztetését, sőt, a brit illetékesek is vizsgálják a Pfizer készítményének hatékonyságát és alkalmazhatóságát.
Az Egyesült Királyságban azonban emellett az Oxford Egyetem és az AstraZeneca közös projektje révén megszületett szert is esélyesnek látják a használatra.
A Moderna a közlése szerint arra számít, hogy miután több mint 30 ezer önkéntes (köztük például idősek) bevonásával végzett sikeresnek látszó teszteket, hamarosan engedélyezhetik az oltóanyagát. A kísérletek során az emberek fele kapott a védőoltásból, a többiek pedig placebót kaptak, és a készítmény nemcsak hatékonynak, de biztonságosnak is tűnik az eredmények alapján.
A három fent említett oltóanyag közül egyébként az Astra Zeneca és Oxford készítménye változó (dózistól függően 62-90 százalékos) hatékonyság mellett viszonylag olcsó, illetve a tárolása sem különösebben körülményes, míg a másik két szer 90 százalék feletti hatékonysággal kecsegtet ugyan, de áruk magasabb, és rendkívül alacsony hőmérsékleten kell tárolni őket, ami a szállítást és az eltárolást is jócskán megnehezítheti.