Andy Pollard, az Oxford Egyetem professzora szerint egy már meglévő vakcina módosítása viszonylag gyors folyamat, és a forgalomba helyezéséhez csak kisebb tesztekre van szükség – számol be róla a BBC.
Mindeközben az Egyesült Királyságban már több mint 10 millió ember megkapta a koronavírus elleni vakcinát. Egyelőre amellett szólnak a bizonyítékok, hogy a koronavírus ellen kifejlesztett vakcinák a már megjelent új variánsok ellen is működnek, azonban némileg talán alacsonyabb ezekkel szemben a hatékonyságuk.
A kutatócsoport egyúttal bemutatta a vakcina hatékonyságáról szóló eredményeket is, amelyek szerint az Oxford-AstraZeneca vakcinája a vírus továbbterjedésének kockázatát akár 67 százalékkal csökkenti.
Ez utóbbi azt jelenti, hogy a védőoltás jelentősen tudja lassítani a vírus terjedését, s ezáltal akár a korlátozások hamarabbi feloldását is elősegítheti amellett, hogy a koronavírus okozta súlyos megbetegedések és halálozások kockázatát is csökkenti.
Matt Hancock brit egészségügyi miniszter „abszolút nagyszerűnek” nevezte az eredményeket, megjegyezve, hogy a védőoltások jelenthetik a kiutat a járványból, ám a gyártóknak naprakésznek kell maradniuk a vírus alakulásával kapcsolatosan.
A szakembereket egyébként leginkább a dél-afrikai koronavírus-mutáció foglalkoztatja, amely látszólag a vakcinák védő hatásának egy részét képes „kijátszani”.