Már most is vannak olyan kutyák, melyeket bizonyos ráktípusok azonosítására vannak kiképezve, de akadnak olyan ebek is, amelyek a maláriát vagy a Parkinson-kórt képesek azonosítani – írja a BBC.
Az ilyen kutyákat képző Medical Detection Dogs nevű nonprofit szervezet most egy egészségügyi intézettel és a Durhami Egyetem közreműködésével megkezdi egy olyan kísérletnek az első szakaszát, amelynek célja, hogy megpróbáljanak az új koronavírus kiszaglására képes ebeket képezni.
A projekt mintegy 500 ezer fontnyi brit kormányzati támogatásban részesül.
Lord Bethell innovációs miniszter azt mondta, reményei szerint a kutyák „gyors eredményeket” hozhatnának a kormány tágabb tesztelési stratégiájának keretében.
A kísérlet során azt figyelik majd meg, hogy az úgynevezett „Covid kutyák”, melyek nagyrészt labrador retriever, illetve spániel fajtájúak, az emberektől származó szagminták alapján képesek-e érzékelni a koronavírust.
Amennyiben erre képesek lennének, az jelentősen gyorsíthatná a tesztelést, hiszen óránként akár 250 személy mintáit is „átvizsgálhatják” az ebek, s ezzel a jövőben hozzájárulhatnának a korai felismerés meggyorsításához.
Első körben hat kutyát képeznek ki, amelyekkel megpróbálják felismertetni a szagmintákat.