A tanulmányt tizenhat, COVID-19 fertőzött megfigyelésével végezték, akiket egy pekingi kórházban kezeltek, majd pedig kiengedtek onnan a január 28. és február 9. közötti időpontban. A megfigyelt személyek életkorának mediánja 35 és fél év volt.
A kutatók a betegek torkából vett mintákat elemeztek, amelyeket több különböző napon gyűjtöttek be tőlük. A betegeket azt követően engedték haza, hogy legalább két PCR-teszt során is negatív eredményt mutattak, illetve a tüneteik megszűntek – számol be róla a ScienceDaily.com.
„A kutatásunk legfőbb eredménye, hogy a betegek felében benne lappangott a vírus még a tünetek eltűnését követően is. A még súlyosabb fertőzéseknél talán még hosszabbak a lappangási idők”
– fogalmazott a tanulmány vezető szerzője, Dr. Sharma.
Az elsődleges tünetek közt szerepelt a láz, a köhögés, a légzési nehézség és a garatfájdalom, a betegeket pedig többféle orvosságokkal kezelték.
Az előzetes lappangási időtől a tünetek megjelenéséig egy kivételével minden beteg esetében öt nap telt el, s a tünetek jelentkezésének hossza átlagosan nyolc nap volt. A betegek a tünetek elmúlta után 1-8 napig maradtak fertőzőek. Egy betegnek diabétesze, egynek pedig tuberkulózisa volt, ami esetükben nem változtatott a fertőzés kimenetelén.
Mindennek fényében az embereknek azt tanácsolták, hogy a tünetek múlását követően még két hétig maradjanak karanténban, hogy ne adják tovább a fertőzést más embereknek. Egyúttal a kutatók kiemelték, hogy a tüneteket nem mutató betegeket éppoly körültekintéssel kell kezelni még egy ideig, mint azokat, akiknek tapasztalható tünetei vannak.
Hangsúlyozták továbbá, hogy mindegyik megfigyelt betegnek enyhébb fertőzése volt csak, és meggyógyultak, valamint kis mintán végezték a kutatást, ezért nem tudni például azt sem, hogy a sérülékenyebb vagy idősebb emberek esetében is hasonlóak lennének-e az eredmények.