A zimbabwei nemzeti parki szolgálat azzal érvelt a döntése mellett, hogy jelentős összegű forrásokra van jelenleg szüksége arra, hogy más természetvédelmi célokat teljesíteni tudjon, hiszen olyan súlyos aszály pusztít, amelynek következtében már ötvenöt elefánt elpusztult eddig.
A BBC szerint olyan állatokat adtak el, amelyek egy éve választódtak el a családjukat jelentő csordától.
Tenashi Farawo, a zimbabwei nemzeti parki hálózat egy szóvivője lemondta, hogy az elefántok eladásából befolyó összeget arra fordítják, hogy kutakat fúrnak, amelyekkel más vadon élő állatok életben maradását támogatják a Hwangi Nemzeti Parkban.
Szerinte az állatjogi aktivisták az emberek érzelmeire hatva csupán „közfelháborodást” szeretnének előidézni.
Lenin Chisaira, az Advocates4Earth nevű környezetvédő csoport igazgatója azonban továbbra is kitart amellett, hogy a nemzeti parkok döntése helytelen.
Ő azt mondta, hogy a vadon élő elefántok befogása és az eredeti, hagyományos élőhelyüktől távolabbra szállítása ellen kampányoltak. Mint fogalmazott, ezeket az állatokat gyakorta állatkertekbe szállítják, ahol „nagyon kegyetlen módon törik be őket”.
Az állatjogi aktivista szerint a kiterjedt bányászat űzte az állatokat távol a legelőktől, és a kiszorított állatoknak a többi állattal kellett versengniük azért, hogy vízhez jussanak.
Augusztusban a CITES olyan döntést hozott, amelynek értelmében az Afrikából származó elefántokat többé nem lehetne más kontinensekre eladni, ám a dokumentumot még nem ratifikálták.