Kínai tudósok kiábrándító eredményekről számoltak be az első lehetségesnek ígérkező COVID-19 elleni gyógymód tesztelésével kapcsolatosan, ugyanis a szer nem váltotta be az előzetes reményeket – derül ki a Washington Post cikkéből.
A két, mára a HIV ellen széles körben használatos antivirális (vírusölő) szer – lopinavir és ritonavir – kombinációja nem segített a betegek tüneteinek gyorsabb enyhítésében a szokásos ellátásnál. A kutatás során 199, kórházban ápolt és súlyosan beteg embert figyeltek meg, az eredményeket pedig szerdán publikálták a New England Journal of Medicine nevű lapban.
Más megfigyelések nehezen értelmezhető eredményt hoztak – ezek szerint a halálesetek ritkábbak voltak az emberek azon csoportjában, akik kaptak a gyógyszerekből, viszont ez nem tekinthető mérvadó adatnak, mert eleve azok tartoztak a kontrollcsoportba, akik kevésbé voltak rosszul.
Mindeközben azonban Marseille-ben ennél kecsegtetőbb eredményt sikerült elérni egy kezeléssel, így egy újabb kórházban is bevezetik majd azt, egyelőre természetesen csak kísérleti jelleggel – számol be róla az InfoStart.hu a francia kormány szóvivőjének tájékoztatása alapján.
Az érintett gyógyszer egyébként a hidroxiklorokin – ezt Azithromycin nevű vírusölővel kombinálják –, amelyet Didier Raoult professzor mostanra több mint egy hónapja alkalmaz koronavírusos betegek kezelésére. Összesen eddig 24 személynél próbálták ki a kezelést, és a háromnegyedüknél hat nap után eltűnt a koronavírus.
Fontos ugyanakkor, hogy egyelőre nem tekinthető tudományosan bizonyítottnak, hogy a kezelés hatékony volna. Ennek megállapításához más, független orvoscsoportok munkájára is szükség van.