A kísérletekből, amelyek Burkina Fasóban folytak, az derült ki, hogy mindössze negyvenöt nap alatt 99 százalékkal csökkent a szúnyogpopuláció – számolt be róla a BBC.
A kutatók elmondták, hogy nem a szúnyogok kiirtása a céljuk, hanem az, hogy mérsékeljék a malária terjedését. Évente több mint 400 ezer ember hal meg a szúnyogok terjesztette betegség következtében, és mintegy 219 megbetegedés történik évről-évre.
Az amerikai Marylandi Egyetem kutatói először azonosították a Metarhizium pingshaense nevű gombafajt, amely természetes módon is megfertőzi a szúnyogokat, majd „továbbfejlesztették” ezt a gombát úgy, hogy a szúnyogba kerülve egy ausztráliai pók mérgét állítsa elő a genetikai kódjában végrehajtott módosítás hatására.
„A pók a szájszervét használva szakítja fel a rovarok bőrét, és fecskendezi be a mérget. Mi a szájszervet a Metarhiziumra cseréltük fel”
– fogalmazott az egyik kutató.
A laboratóriumi tesztek során kiderült, hogy a genetikailag módosított gomba gyorsabban tud ölni, és ehhez ráadásul kevesebb spórára is van szüksége. A kutatók következő lépése tehát az volt, hogy a valóságosnál minél hasonlóbb körülmények között teszteljék a gombát.
Ennek érdekében Burkina Fasóban egy „mesterséges falut” hoztak létre növényekkel, víz- és táplálékforrásokkal, valamint építményekkel, amelyet kétrétegű szúnyoghálóval vettek körbe, hogy nehogy kiszökjön bármi is.
A gombaspórákat szezámolajjal keverték és fekete pamutlapokra helyezték, így azok a szúnyogok, amelyet ide szálltak le, megfertőződtek a gombával. A kísérletet 1500 szúnyoggal kezdték meg, s az eredmények szerint mihelyst kihelyezték a gombás „csapdákat”, az addig növekvő kísérleti szúnyogpopuláció 45 nap alatt mindössze tizenhárom példányra csökkent.
A kísérlet ideje alatt nem vették észre, hogy a szúnyogok más rovarokat, így például méheket is megfertőztek volna.