A Facebook azt követően vált meg a hírtartalmak megjelenítésétől, hogy Ausztráliában egy törvényjavaslat értelmében a technológiai óriásvállalatoknak fizetniük kellene a felületeiken megjelenő hírekért. A bejelentést követően, csütörtök reggelre a közösségi oldal már elérhetetlenné is tette a hírmegosztást – számol be róla a BBC.
Ugyanakkor nemcsak a híroldalak hírei, de több kormányzati, egészségügyi és sürgősségi információkat közlő oldal hírei is eltűntek a Facebookról. Utóbbit később a techóriás azzal magyarázta, hogy ez a lépése nem szándékos volt, hanem egy hiba.
Az ausztrál hírtartalmakat más országokból sem láthatják jelenleg a Facebook felületén.
Az ausztrál kormány a Facebook lépését bírálta, és azzal vádolta az óriáscéget, hogy lépésével a digitális közösségi oldalakat üzemeltető óriáscégek hatalmas piaci hatalmát demonstrálta csupán.
Josh Frydenberg államtitkár megjegyezte, hogy a hírtartalmak eltüntetésének „óriási közösségi hatása” volt, hiszen havonta mintegy 17 millió ausztrál látogatja a közösségi oldalt. A kormány mindazonáltal a közlése szerint eltökélt a törvény elfogadása iránt, és noha szívesen látják a Facebookot is az országban, a mai lépését szükségtelennek és helytelennek véli.
A Google és a Facebook egyébként azzal érvelt, hogy a törvény nem veszi figyelembe azt, amiképpen az internet működik, s őket igazságtalanul „bünteti”. Az elmúlt napokban ugyanakkor a Google már szerződést kötött három nagy ausztrál médiaszolgáltatóval is, vagyis úgy tűnik, ők jobban hajlanak a kompromisszumra, mint a Facebook.