hirdetés
TechTud

Nem kizárt, hogy „új macskafajt” fedeztek fel Korzikán

Meglepő beszámolók láttak napvilágot Korzikán, ahol egyesek sejteni vélik, hogy a francia szigeten élő, a megszokottól eltérő küllemű macskák valójában egy eddig még tudományosan le nem írt külön fajba tartozhatnak. A macskák egyik jellegzetessége, hogy a farkuk rókáéra emlékeztet.

Nem kizárt, hogy „új macskafajt” fedeztek fel Korzikán
hirdetés

A helyiek csak „macskarókának” nevezik a megszokottól eltérő küllemű macskákat, melyekről az AFP hírügynökség szerint a korzikai természetvédelmi őrök azt feltételezik, hogy egy új, tudományosan még le nem írt faj képviselői lehetnek.

A „macskarókák” neve onnan ered, hogy valamivel nagyobbak is egy átlagos házimacskánál, valamint a farkuk végén – egy-két gyűrű minta mellett – a rókáéhoz hasonló fekete folt található. Fejüktől a farkukig ezek a macskák 90 centiméter hosszúak, a füleik szélesek, a bajszuk pedig rövid és a kutyafélékéhez hasonló – számol be róla a LiveScience.com az AFP-re hivatkozva.

A korzikai vadgazdálkodási- és vadtudományi osztály már közel egy évtizede vizsgálja ezeket a különös macskákat, bundájukból például úgy vettek mintát 2012-ben, hogy az állatok számára csalogató illatú ágakról, amelyekhez a macskák hozzádörgölőztek, összegyújtotték a szőrszálakat. Ami nagyon érdekes volt, az az, hogy a szőrmintákból kinyert DNS alapján a „macskarókák" nem állnak közvetlen rokonságban egyetlen ismert fajjal sem a világon, s DNS-ük leginkább az afrikai erdei macskáéhoz (Felis silvestris lybica) hasonlított, amely pedig a vadmacska egy alfaja.

Évekkel később sikerült befogniuk egy macskarókát, amelyet elsőként vizsgáltak, majd a szigeten látott tizenhatból újabb tizenkettőt fogtak el, vizsgáltak meg, majd engedtek szabadon azóta. Egyes állatokra GPS-es nyomkövetőt is szereltek, hogy nyomon követhessék a mozgásukat.

hirdetés

A macskaféle fő természetes ellensége egy ott őshonos sas, ám a feltevések szerint a „macskarókák” időszámításunk előtt 6500 körül kerülhettek a szigetre a földművesek közvetítésével, így voltaképpen nem ez az eredeti hazájuk.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés