hirdetés
TechTud

Nem maradt életben a gemenci feketególya-pár fiókája

Sajnos ebben az évben szomorúan alakult a sokak által a webkamera képeiről ismert gemenci fekete gólyák sorsa, hiszen az utolsónak életben maradt utódjukat is elvesztették. Az állatok számára az aszályos idő nem kedvezett, hiszen nehéz volt így táplálékot találniuk, de a most elpusztult fióka számára végül éppen a viharos idő jelenthette az utolsó, sajnos leküzdhetetlennek bizonyuló kihívást.

Nem maradt életben a gemenci feketególya-pár fiókája
hirdetés

Tegnap sajnos a gólyapár utolsó, még életben maradt fiókája is elpusztult, miután testvéreivel már előzőleg végzett az aszályos idő okozta éhezés. Végül az utolsó fióka legyengült szervezete a szerdai viharos éjszakát követően adta fel a harcot – írja a Blikk.

Csontos Péter, a Gemenc Zrt. osztályvezetője a lapnak azt mondta, hogy a most elpusztult kis gólya teteme még a fészekben van, de arra számítanak, hogy a szülők – akárcsak 2019-ben – visszatérnek majd, és kidobják az élettelen fiókát a fészekből.

„Június 10-én, utolsó csemetéjük elvesztése után néhány órával megjelent az egyik szülő a fészekben, majd nem sokkal később újra felbukkant”

– árulta el a szakember, aki szerint a két felnőtt gólya alighanem élelmet keres magának a létfenntartás érdekében.

hirdetés

Hozzátette azonban, hogy a madarak fészken kívüli viselkedését nem tudják megfigyelni.

A fészekben zajló események megismerését a webkamera tette lehetővé, amelyre a kíváncsi állatbarátok is bármikor vethettek egy-egy pillantást, egészen addig, amíg nagyjából egy hete többeket fel nem háborított az egyik legyengült fióka pusztulása. A heves érzelmek nyomán a webkamera képeit le is vették a nyilvánosság elől, noha szakmai célokra azok továbbra is rendelkezésre álltak.

Csontos Péter ismertette, hogy továbbra is folyik a tudományos megfigyelés, a be nem avatkozás elvének betartása mellett.

Elmondása szerint ezek a madarak hazánk egész területén, különböző típusú élőhelyeken élnek, amelyeknek nem mindegyikén alakult ki táplálékhiány.

„A mi esetünkben inkább arról van szó, hogy a gemenci ártéren való fiókanevelés idén nem bizonyult sikeres stratégiának. Reméljük, hogy a Duna másik oldalán, a homoki erdőkben fészkelő párok idén sikeresebbek lesznek”

– mondta a Csontos Péter.

A szakember felhívta a figyelmet arra is, hogy a faj fennmaradását az élőhelyeik védelmével segíthetjük igazán, valamint azzal, ha minél több ismeretet szerzünk róluk.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés