Az Amazonason megfigyelt tűz mértéke ezen a nyáron nemzetközi figyelmet váltott ki, és noha a brazil kormány szerint „normális” volt és a „történelmi szint alatti” mértékű volt, kutatók egy nemzetközi csoportja a Global Change Biology nevű lapban publikált tanulmánya szerint az augusztusban aktív tűzesetek száma háromszorosa volt a 2018-as évben megfigyeltnek, ráadásul 2010 óta most mérték a legtöbb tűzesetet – derül ki a ScienceDaily.com cikkéből.
Noha az Amazonason többféle módon is keletkezhetnek tüzek, a kutatók szerint erős bizonyítékok szólnak amellett, hogy a most tapasztalt tűzesetek az erdőirtással hozhatóak összefüggésbe. A tanulmányukhoz a brazil kormány DETER-b nevű rendszeréből származó adatokat használtak, amelyek pedig a NASA műholdas felvételein alapulnak.
Ezen adatok alapján 2019 júliusában az erdőirtás mértéke négyszerese volt az elmúlt három évben az azonos időszakban tapasztaltnak, mindez pedig azért is fontos információ, mert a legtöbb esetben az erdőirtást tűzeset követi, hiszen a vegetációt hagyják kiszáradni.
Jos Barlow, a tanulmány vezető szerzője elmondta, hogy az aktív tűzesetek számát és az erdőirtás mértékét tekintve is emelkedést figyeltek meg, éppen ezért nem tudják elfogadni a brazil kormány azon állítását, miszerint a 2019-es tűzesetek normálisnak tekinthetőek volnának.
Az augusztusi tűzesetekkel kapcsolatban érdemes megjegyezni azt is, hogy nem különösebben komoly aszály idejében alakultak ki. Megfigyelték továbbá azt is, hogy „hatalmas” füstfelhők emelkedtek a magasba a tüzekből kiindulva az atmoszférába, ez pedig csak nagy mennyiségű biomassza elégésével lehetett lehetséges.
Szeptemberre aztán 35 százalékkal csökkent az aktív tüzek száma, egyelőre azonban nem tudni, hogy ez a két hónapos tűzgyújtási moratóriumnak köszönhető-e. A DETER-b adatai szerint azonban a tűz mértéke még szeptemberben is meghaladta az átlagosan jellemzőt. Megjegyzendő az is, hogy miközben a tűzesetek száma ismert, a tüzek kiterjedéséről nem áll rendelkezésre pontos információ.