Legalább százötven narancshomlokú papagáj látta meg a napvilágot a vadonban Új-Zélandon ebben a költési időszakban, ami új esélyt jelenthet a faj számára – írja a BBC. A kiváló költési időszak hatására lényegében megkétszereződhet a jelenlegi populációja a fajnak – most ugyanis összesen csak 100-300 ilyen madár élhet a vadonban a hivatalos becslések szerint.
A narancshomlokú papagáj súlyosan veszélyeztetett faj, egyben Új-Zéland legritkább papagájfaja is.
Eugenie Sage fajvédelmi miniszter ugyanakkor elmondta, hogy a – helyileg csak kakariki karaka néven ismert – narancshomlokú papagáj számára az idei „bámulatos” költőidőszak már nagyon is szükségessé vált javulást hoz a populáció állapotába.
A fajvédelmi szakemberek erdős területeken összesen harmincegy fészket találtak idén, ami háromszor annyi, mint az elmúlt években talált fészkek száma. Alighanem azért sikerült most ilyen jól a költési időszak, mert bőséggel akadt a papagájok fő táplálékát képező magvakból.
Jelenleg a minisztérium közlése szerint elsődleges feladat, hogy megóvják a madarak populációját a macskáktól, patkányoktól hermelinektől.
A narancshomlokú papagáj nagyjából akkora, mint egy hullámos papagáj, s egykor szinte mindenhol megtalálható volt Új-Zélandon, ám az elmúlt évszázadban drámaian lecsökkent az állománya. Mielőtt 1993-ban néhány példányát felfedezték volna Canterbury térségében, úgy vélték, hogy az apró madár egészen ki is halt.
A ritka papagájok legnagyobb ellenségét a – főként behurcolt – ragadozók mellett az élőhelyeik pusztulása jelenti.