hirdetés
TechTud

Rendkívül ritka hüllőbébiket találtak

Nepál egy rejtett zugában élő fiatal krokodilokat találtak, ami azért rendkívül örvendetes hír, mert a világ egyik legkülönlegesebb, egyszersmind legritkább hüllőjéről van szó.

Rendkívül ritka hüllőbébiket találtak
hirdetés

A gangeszi gaviál könnyedén felismerhető a „dudorban” végződő hosszú, vékony pofájáról, azonban amilyen különleges a megjelenése, olyan ritka is. Jelenleg súlyosan veszélyeztetett fajként tartják számon, és a világon már csak alig ezer példánya él.

A tudósok szerint a faj regenerálódását jelezheti az újonnan megtalált mintegy száz fiatal, éppen csak a tojásból kibújt kis gaviál. Ez a krokodilfaj egyébként Indiában, Nepálban és Bangladesben honos, de egyik területen sem élnek igazán biztató mértékű populációi.

A felfedezés részleteiről szólva Rikki Gumbs, a Londoni Zoológiai Társaság kutatója elmondta, hogy rendkívüli dolog volt a Bardia Nemzeti Park egy homokos területén pihenve megfigyelni a kis krokodilokat.

Mint fogalmazott, már csak nagyjából öt különböző populáció található a régióban, ezért különösen is pozitív felfedezésről van szó, s egyúttal egy kritikus lépésről a faj hosszú távú fennmaradása szempontjából. A kutató elmondta azt is, hogy előzőleg több órán át kutattak az erdőben, majd éppen maguk előtt megpillantották a kis állatokat.

hirdetés

A gaviálbébik nagyjából 30 centiméteresek voltak, és éppen úgy néztek ki, mint a felnőttek, csak kisebbek voltak. A fiatalokat három kifejlett nőstény és egy hím társaságában figyelték meg még júniusban.

Az Indiai szubkontinensen egykor széles körben elterjedt ragadozók mára szinte egészen kihaltak a korábbi elterjedési területük nagy részétől, Nepálban pedig csupán száz felnőtt példányt tartanak számon, míg Indiában több, de egymástól elszakadozott populáció is él. Nepálban csak két helyszínen ismert az állatok előfordulása.

(BBC)

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés