hirdetés
TechTud

Szennyezett víz áramlott az áradások nyomán a Nagy-korallzátonyhoz

Az Észak-Ausztráliát érintő áradások következtében szennyezett víz jutott a Nagy-korallzátony bizonyos részeire, amivel a szakértők szerint a korallokat és a köréjük fonódó élővilágot újabb stressz éri. Az áradások azért alakultak ki, mert Queenslandet már hetek óta heves esőzések sújtják.

Szennyezett víz áramlott az áradások nyomán a Nagy-korallzátonyhoz
hirdetés

A légi felvételeken jól látható, hogy az egyik folyó megáradt vizéből több mint 60 kilométerrel távolabb a parttól is került szennyezett víz a korallzátony területére - írja a BBC. A szakértők attól tartanak, hogy a szennyeződött víz nem engedi majd át a napfényt, s ezáltal mintegy „megfojtja” a korallokat. Egyelőre nem végeztek tesztet a kérdésben, ám tervben van annak elvégzése.

A Nagy-korallzátony – amely az UNESCO világörökségi listáján is szerepel – egy mintegy 344 400 négyzetkilométeres, rendkívül fajgazdag élőhely. Az elmúlt hetekben a megáradt folyókból származó víz a zátony széleinek közel 600 kilométeres sávját érte el a tudósok szerint, s a víz a szélcsendes idő, valamint a jelentős kiterjedése miatt nem oszlott el.

Dr. Frederieke Kroon, az Ausztrál Oceanográfiai Intézet (AIMS) munkatársa elmondta, hogy némi szél azért volna előnyös, mert az a hullámmozgásokat felgyorsítva segítene abban, hogy a szennyezett vízfoltok hamarabb eloszoljanak. Mivel azonban lényegében nincsen szél a terület felett, így a víztömeg valójában „megült” a korallok körül. A szakértő a BBC-nek elmondta, hogy a tápanyagban gazdag víz miatt bizonyos területeken az algák is növekedésnek indultak, ami pedig egy afféle „zöld takaróként” borítja be a zátony érintett részeit.

Jelenleg egy másik kutató, Jane Waterhous a legnagyobb kihívásnak a csökkent fénymennyiséget tartja, amely, ha hosszabb ideig fennáll, „megfojtja” a korallzátony érzékeny rendszerét. Mindamellett megjegyezte, hogy amennyiben erősebb szél támadna, az jelentősen enyhítené a negatív hatást.

hirdetés

A zátonyt mindamellett más veszélyek is fenyegetik. A melegedő vizek következtében a 2016-os és a 2017-es években is tömeges korallfehéredés ütötte fel a fejét, s ezen felül a ciklonok és a töviskoronás tengericsillagok inváziója is károsították a korallokat.

Az elmúlt hetekben Queensland nagy részeit öntötte el árvíz, miután egyes területeken akár tíz nap alatt a megszokott éves mennyiségnek megfelelő csapadék zúdult le. Múlt héten két embert holtan találtak Townsvill-ben a megáradt folyó vizében.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés