A Magyar Madártani Egyesület (MME) igazán érdekes hírekről számolt be, így például arról, hogy Váczi Miklós, a Fertő-Hanság Nemzeti Park munkatársa május huszonnegyedikén Fertőújlakon egy hazánkban igen ritka pártásdarutfigyelt meg.
Ez a faj még csak ötödik alkalommal tűnt fel Magyarországon, vagy legalábbis ennyiszer lettek csak rá figyelmesek. A látványos, fekete-fehér-szürke tollazatú madár a Fekete-tengertől Kelet-Kínáig Ázsia középső részén fészkel, Európában alkalmi vendégnek számít csak. A felénk ismert darunál ez a faj kisebb, ezt leszámítva viszont küllemében sokban hasonlít rá.
Május huszonötödikén sem kevésbé érdekes fajjal, nevezetesen, egy sivatagi lilével futott össze egy madárbarát Magyarországon, ám ezúttal Fejér megyében. E faj költőhelyei hazánktól nagyon távol találhatók, a sivatagi lile hozzánk legközelebb Kis-Ázsiában és a Közel-Keleten fészkel.
A sivatagi lilék jobbára sivatagokban, félsivatagokban, kopár pusztákon költenek, ahol gyér növényzetű, vagy teljesen kopár területeken alakítják ki a fészküket, ahová a tojó 2-4 tojást rak le. A tojásokból 24-25 nap múltán kelnek ki a csibék. Ezek a madarak főképpen rovarokkal táplálkoznak, azonban megesik az is, hogy alkalomadtán más gerincteleneket vagy apró gyíkokat fognak. Telelőhelyük Észak-Afrikában és a Nílus völgyében van.
Pár nappal korábban, május 23-án egyzöld gyurgyalagot is megpillantottak, méghozzá a Pest megyei Dabas közelében, ahol a pompás élénk zöld tollazatú madár egy gyurgyalagtelep lakói között vegyült el. A zöld gyurgyalag Észak-Afrikában és Ázsiában honos, a faj ritka kóborló példánya most először tűnt fel hazánkban.