hirdetés
TechTud

Újabb tömeges korallfehéredés történt Ausztráliánál

Az ausztrál Nagy-korallzátonyon ismét tömeges korallfehéredés következett be, ami pusztán öt év leforgása alatt már a harmadik ilyen eset. Aggályos, hogy a melegebb tengerhőmérséklet – különösen februárban – jelentős veszteséget okozott a világ legnagyobb korallzátony-rendszerében.

Újabb tömeges korallfehéredés történt Ausztráliánál
hirdetés

A kutatók közlése szerint kiterjedt fehéredést figyeltek meg, ide értve jelentősebb területeket, amelyeken súlyos károk keletkeztek. Szerencsére azonban egészséges koralltelep-részleteket is fedeztek fel – írja a BBC.

2016-ban és 2017-ben két hasonló korallfehéredés alkalmával az eredeti korallzátony mintegy kétharmada károsodott jelentősebb mértékben. Mindez azért is szörnyű, mert „óriási tudományos és természeti jelentősége” miatt ez a rendkívül fajgazdag, 2300 kilométeres kiterjedésű korallzátony-rendszer a Világörökségnek is része.

Tavaly Ausztráliának az öt éves kilátásokat a korallzátonyra vonatkozóan „kedvezőtlenről” „rendkívül kedvezőtlenre” kellett átértékelnie az ember által is okozott klímaváltozás okán.

Csütörtökön a Great Barrier Reef Marine Park Authority közölte, hogy a legújabb légi felvételezéseik alapján azt figyelték meg, hogy szerte a korallzátonyon eltérő volt a fehéredés mértéke, a korábbiakhoz képest azonban most több területben keletkeztek károk.

hirdetés

„A zátony éppen csak kezdett felépülni a 2016-os és 2017-es hatásokból, és most egy harmadik esemény is jött. A klímaváltozás szélsőséges eseményekhez vezet, s hatására ezek az események egyre súlyosabbá és gyakoribbá válnak, így az események okozta károk még súlyosabbak”

– fogalmazott David Wachenfeld vezető szakember a BBC-nek nyilatkozva.

A korábbi események a korallzátony kétharmadát érintették, ahol akkor jelentős korallpopulációk pusztultak el, és más tengeri élőlények élőhelyei is megsemmisültek ezáltal. Bizonyos, turisztikai szempontból is jelentős korallzátonyok ellenben ebben az évben megmenekültek a „katasztrófától”, és csak enyhébben károsodtak, vagyis az itt lévő koralloknak valószínűleg még van esélyük arra, hogy ismét felépüljenek.

Noha a korallzátony továbbra is egy gazdag, színes és dinamikus rendszer összességében, sajnos minden egyes ilyen esemény hatására veszít egészségéből, ezért a szakértők a lehető legerőteljesebb erőfeszítéseket javasolják a páratlanul gazdag ökoszisztéma megőrzése érdekében.

Az iparosodás előtt jellemző értékekhez képest máris mintegy 1 Celsius-fokkal emelkedett a globális hőmérséklet, és az ENSZ arra figyelmeztet, hogy 1,5 Celsius-fokos melegedés esetében már a világ koralljainak akár 90 százaléka is odaveszhet.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés