A kutatás során Dr. Styner és kollégái a csontvelőben található zsírra fókuszáltak, amelyről a kutatók egyelőre nem egészen tudják, miként is működik, azonban korábbi kutatások szerint a csontvelő alacsony zsírtartalma gyakran a csont egészségének jele – írja a Medical News Today.
Korábbi kutatásában Dr. Styner azt vizsgálta, hogyan függ össze a kalóriafogyasztás a csontvelőben lévő zsírral, és hogy miként hathat erre a testmozgás. Ezek a kutatások például azt fedték fel, hogy a csontvelőben található zsír szintje a plusz kalóriákkal megnő, a normál kalóriás étrendet fogyasztó vagy elhízott egereknél azonban egyaránt csökkent a zsír szintje és javult a csontsűrűség a testmozgás hatására. Az új kutatás célja tehát az volt, hogy megfigyeljék, a kevés táplálékot fogyasztó egereknél milyen hatásai vannak a testmozgásnak a csontokra.
A kutatók két csoportra osztották az egereket: az egyik csoport a megszokott étrendet fogyasztotta, a másik csoportba sorolt állatok azonban 30 százalékkal kevesebb kalóriához jutottak, mint általában tették. A csökkentett kalóriatartalmú étrendet fogyasztó egerek is kaptak azonban ásványi anyagokat és vitaminokat, hogy ebben ne térjenek el a kontrollcsoporttól.
A kutatócsoport ezután újabb csoportbontást végzett az egerek között, és hat hétig figyelte őket. Így összesen négy csoport keletkezett, az alcsoportokat egymástól a testmozgás megléte vagy hiánya különböztette meg.
Az eredmények szerint ugyan a csökkentett kalóriabevitelű egerek veszítettek a súlyukból, de a csontvelőjükben a zsír szintje jelenősen megnövekedett, és a csontjaik minősége is romlott. A kutatók szerint kizárólag a kevesebb kalória miatt történt a változás, hiszen ezek az egerek is megkapták ugyanazokat a vitaminokat és ásványi anyagokat, mint a társaik.
A testmozgás hatására a kevés kalóriát fogyasztó egereknél is csökkent a csontban található zsír szintje, de ezzel együtt váratlan módon a csont minősége is romlott.
A meglepő megfigyelésük nyomán a kutatók máris további kutatásokat terveznek, elsősorban annak megértésére, hogy milyen folyamatok okozhatják az általuk megfigyelt összefüggéseket.