Hozzávalók:
A tésztához
- Egy csésze – kb 130 gramm – keményítő
- 3 csésze liszt
- 1 teáskanál szódabikarbóna
- 1,5 teáskanál sütőpor
- Háromnegyed csésze – kb. 150 gramm – cukor
- 200 gramm hideg, kockákra vágott vaj (nem sózott)
- 2 citrom reszelt héja
- 2 teáskanál vaníliakivonat
- 3 nagy tojás
A töltelékhez
- 500 gramm birsalmasajt
- Három evőkanál narancslikőr
+ egy tojás sárgája és egy evőkanál méz vagy lekvár a pite lekenéséhez, valamint némi kókuszreszelék, melyet a pite tetejére szórhatunk
Elkészítés:
- A tészta elkészítéséhez keverjük össze egy tálban előbb a lisztet és a sütőport, valamint szódabikarbónát, majd pedig a cukrot, a vajat, s végül a többi tésztához való összetevőt is.
- Egy lisztezett felületen gyúrjuk kis labdává a tésztát – de ügyeljünk arra, hogy ne gyúrjuk nagyon túl. Ezután helyezzük vissza a labdácskánkat a tálba, fedjük fóliával, és tegyük a hűtőbe harminc percre.
- A birsalmasajtot eközben egy lábasban elkezdhetjük melegíteni a narancslikőr hozzáadásával (ha likőr nincs, narancslevet is használhatunk), s kevergessük addig, amíg egy sűrű masszává nem olvadnak a birsalmasajt-kockák. Hagyjuk ezt a masszát teljesen lehűlni a felhasználás előtt.
- A pite összeállításához vajazzunk ki egy 30-33 centiméteres formát, majd a tészta harmadát kinyújtva helyezzük alulra úgy, hogy a forma aljára is kerüljön úgy 13 milliméter magasságig tészta. Egy időre tegyük ezt is a hűtőbe.
- A maradék tésztából sodorjunk rácsokat, majd még ezeket is hűtőbe tehetjük, ha túl puhának bizonyulnak a felhasználáshoz.
- Töltsük a pite aljára a birsalmás masszát, egyengessük el, majd fedjük le a rácsnak szánt tésztával. Ez utóbbiakat kenjük le a tojássárgával.
- Süssük a pitét 170 fokra előmelegített sütőben háromnegyed óráig, vagy amíg kellemes aranybarna színt nem nyer a tészta, s végezetül kenjük le a sütemény tetejét egy kis lekvárral, amíg még forró. A tetejére szórjunk kókuszreszeléket.