Kamilla
A kamillát már aligha kell bemutatni a többségnek, hiszen számos bajra használta ezt a gyógynövényt a népi orvoslás, ide értve a stressz és a szorongás csökkentését is. A MedicalNewsToday cikke szerint egy kutatás során tizenkét héten át napi 1500 milligramm kamillát fogyasztott 93 önkéntes, majd újabb 26 héten át ehelyett placebót kaptak. Noha nem volt gyakoribb a generalizált szorongás zavar valószínűsége a kamillafogyasztással való felhagyást követően sem, azoknál, akiknél mégis visszaesés követte ezt a váltást, általában súlyosabbak voltak a tünetek. Fontos ugyanakkor tudni, hogy bizonyos gyógyszerekkel – például véralvadás-gátlókkal – együtt nem alkalmazható a kamilla, így minden esetben érdemes orvossal konzultálni, mielőtt valaki kamilla-kúrába kezdene. Ugyancsak nem javasolt hosszú ideig szünetek nélkül kamillát fogyasztani.
Orvosi macskagyökér (Valerian)
A Valeriana officinalis növényt már évszázadok óta használták a szorongásos panaszok enyhítésére, ugyanakkor jelenleg nem igazán vannak olyan tudományos kutatások, amelyek e gyógynövény hasznosságát bizonyítanák a szorongás ellen. Nem ajánlott a fogyasztása várandós nők, szoptató anyák és három év alatti gyermekek számára, valamint fontos tudni, hogy egyfajta „altató” hatása lehet a macskagyökérnek, ami alkohollal vagy bizonyos gyógyszerekkel együtt használva nem kívánt mellékhatásokhoz vezethet.
Levendula
A levendula nyugtató hatását már kutatások is alátámasztani látszanak, ráadásul szörpként, teaként, vagy csak aromaterápiás módon használva is kellemes élményt nyújthat finom illatával, ízével ez a növény.
Golgotavirág
A golgotanövények csodálatos fajgazdagsága már önmagában is bámulatba ejtő, azonban kutatások szerint a Passiflora incarnata segíthet a nyugtalanság, idegesség és szorongás mérséklésében. Egy 2010-es kutatás szerint egyes bizonyítékok arra utalnak, hogy a golgotanövény hatékonysága megközelítheti a benzodiazepinekét, amely gyógyszereket az orvosok a szorongás ellen írhatják fel. A golgotavirágot kapszula formájában szerezhetjük be, de ez esetben is igaz, hogy érdemes szakember tanácsát kérni, érdemes-e, lehet-e golgotavirág-tablettát szedni.