A virágzó tavaszi növények a tél végének ígéretét jelzik, s így igen népszerűek. Ráadásul gyakran még kertre sincsen szükség ahhoz, hogy gyönyörködhessünk bennük, hiszen a lakásnak is szép díszei lehetnek, gondozásuk pedig, noha igényelhet némi utánajárást, nem igazán bonyolult. Az alábbiakban a tavaszi kedvencek, az élénk színű nárcisz, a kecses tulipán, az illatos jácint, továbbá a krókusz, a hunyor és az írisz gondozását mutatjuk be, s kiderül az is, mit lehet kezdeni az elvirágzott növényekkel.
Mi legyen később a cserépben vásárolt hagymásokkal?
Ha nem csupán néhány napon vagy héten át szeretnénk csodálni az újonnan vásárolt cserepes hagymásokat, úgy érdemes lehet időben elgondolkozni arról, mi legyen a sorsuk látványos virágaik elvesztése után. Már csak azért is fontos lehet egy kevés gondot fordítani erre, mert a következő évben ugyancsak szép virágokkal örvendeztethetnek meg, ha kellő odafigyeléssel elültetjük a hátramaradt hagymákat.
Mindenek előtt érdemes tudni, hogy – a népszerű hiedelemmel szemben – nem szükséges levágni az elnyílt virágokat a szárról, hiszen az elvirágzást követően a levelekben és virágban található minden tápanyag szépen lassan visszaszívódik a hagymába. Vagyis, jobbat teszünk a növénnyel akkor, ha hagyjuk egészen elszáradni virágzás után a hajtásos részeit, mintha idejekorán levágnánk azokat. Természetesen abban az esetben, ha a hajtásrészek maradéktalanul elszáradtak, érdemes eltávolítani őket a hagymáról.
Ezután a hagymát csomagoljuk újságpapírba, és helyezzük egy hűvös, de nem túl hideg helyiségbe, például egy pincébe, majd ősszel ültessük el őket a kertbe vagy egy cserépbe. Amíg a hagymán nincsen hajtásos rész – vagyis a nyár folyamán –, addig természetesen nem igényel fényt sem.
A krókusz gondozása
A krókusz egy viszonylag apró, nagyjából 10 centiméter magasra megnövő virágzó tavaszi hagymás, amelynek megannyi izgalmas színváltozata egészen káprázatos változatosságot nyújt a növénybarátok számára. A kertbe augusztustól ültethető, a hagymát nagyjából jó vízgazdálkodású talajban 10 centiméter mélyre kell helyezni – ha azonban a tavasz közeledtével érzünk kísértést arra, hogy krókuszt szerezzünk be, ezt bármiféle nehézség nélkül megtehetjük, hiszen virágzó növényként cserépben is gyakran találkozni lehet vele az év első hónapjaiban, jellemzően februártól május környékéig az üzletek polcain.
A kerti sáfránynak is nevezett növényt hajtatott, virágzó formájában megvásárolva érdemes a szoba vagy erkély egy világos, nem túl meleg helyére tenni. Arra, hogy hűvös legyen a helyiség, ahová a növényt helyezzük, azért van szükség, hogy ne virágozzon el túl hamar, s így sokáig csodálhassuk. Az öntözése nem igényel túl nagy szakértelmet, de heti egy alkalommal adjunk neki vizet, ha 20 °C-os, vagy ennél melegebb helyen tartjuk.
A krókuszok aprók, de igen látványosak (Forrás: pixabay.com / katinkasp)
A tulipán gondozása
A tulipán különös népszerűségét forma- és színgazdag mivolta mellett talán kecses, hagymásokhoz képest különösen is látványos megjelenésének köszönheti. A magassága is igen tág határok között alakul, hiszen a 10 centiméteres növénykéktől az akár 40 centiméteresre megnövő változatokig bőven akad választék.
A hagymákat ősszel, szeptember környékén érdemes ültetni 10 centiméter mélyen, s egymástól ugyancsak nagyjából 10 centiméterre. Ha cserépbe ültetjük, úgy télire sötét, fagymentes helyet keressünk neki, s éppen csak annyi vizet adjunk a hagymának, hogy a földje ne száradjon ki.
A gondozása nem kifejezetten bonyolult, de fontos, hogy világos, félárnyékos helyre tegyük, s lehetőleg ne legyen nagyon meleg a helyiségben. Öntözést 2-3 naponta igényel, itt is igaz azonban, hogy hűvösebb helyen igényel kevesebb, meleg helyen több vizet.
A tulipánok a legnépszerűbb tavaszi növények közé tartoznak (Forrás: pixabay.com / Albrecht Fietz)
A jácint gondozása
A kerti jácintot is többféle színben megtalálhatjuk a kertészetekben, üzletekben, ám e növény egyik legfőbb csábereje kétségkívül az egészen kellemes, bódító illat, amely akár egy egész helyiséget is képes lehet belengni. Mindez ugyanakkor negatívum is lehet, ezért aki nem szereti a túl erős illatokat, talán érdemes másik növényt választania.
Ez a hagymás viszonylag nagyra, akár 20-40 centiméter magasra is megnőhet, ráadásul virágzata is kifejezetten tekintélyes méretű. A hagymákat augusztustól ültethetjük, fontos, hogy jó vízelvezetésű talajra és napos helyre van szükségük.
A cserépben vásárolt jácintot érdemes világos, hűvös helyre tenni, hogy a lehető legtovább virágozzon, mindamellett pedig e növény esetében fontos a rendszeres, nem túlzó öntözés is, ugyanis sem a nagyon száraz, sem pedig a túlzottan nedves talajt nem viseli jól. Ugyancsak fontos megjegyezni, hogy mivel a jácint hagymái igen mérgezőek, vigyázzunk arra, gyerekek és házi kedvencek ne juthassanak a közelébe.
A jácintok illatukkal is elvarázsolnak (Forrás: pixabay.com / Pezibear)
A hunyor gondozása
A hunyorok tetszetős, különleges formájú virágaikkal az elsők között jelzik a tavaszt, ugyanakkor többfelé karácsonyi rózsának is nevezik, ugyanis helyenként szokás egy-egy cserépbe ültetett növénnyel díszíteni a karácsonyi asztalt. Noha a növény igen szép, fontos a körültekintés az esetében, hiszen minden része mérgező, s így gyerekek, állatok közelében sajnos veszélyforrást is jelenthet. A fekete hunyor általában fehér virágú, míg a keleti hunyor több színváltozatban is elérhető.
Felénk elsősorban kerti növényként ismert, lombhullató fák alá, meszes talajba ültetve általában jól érzi magát. Az ültetésének optimális ideje a nyári időszak, az egyes növények között érdemes 15 centiméter távolságot hagyni.
Cserépben nevelve fontos egyrészt a megfelelően nagy méretű cserépről gondoskodni számára, azon felül pedig a hűvösebb, lehetőleg nem közvetlenül napfényes helyre érdemes tenni. Az öntözést illetően elsősorban az a feladatunk, hogy megelőzzük a talaj kiszáradását, de a túl nedves talaj kialakulását is.
A fekete hunyor virága általában fehér, ám színesebb fajok is akadnak (Forrás: pixabay.com / Angelina Ho.)
Az írisz gondozása
Az íriszek – más nevükön nőszirmok – hazánkban is kedvelt, viszonylag egyszerűen gondozható növények, amelyeknek ráadásul igazán sok fajtája és változata kapható. Ezek a növények alapvetően nem a lakás díszítésére szolgálnak, hanem a kertben pompázhatnak igazán, ám néhol cserepes nőszirommal is találkozhatunk. Ilyen esetben átültetésnél legyünk óvatosak a gyökér eltávolításánál, s a növényeket olyan mélyre ültessük a talajba, amilyen mélyen a cserében voltak. Az íriszek jobbára árnyékkedvelők, és a jó vízelvezetésű talajokban érzik magukat jól, így agyagosabb talaj esetén érdemes a földjét komposzttal és homokkal keverni.
Az íriszek a kert ékei lehetnek (Forrás: pixabay.coom / Silvia & Frank)
Nárcisz
A nárcisz gondozása sem különösebben bonyolult, de fontos, hogy napos helyre tegyük, s ha később kiültetjük, biztosítsunk számára tápdús és jó vízáteresztő képességű talajt. Az ültetése ősszel, jó esetben szeptemberben történik, esetleg még október elején is ültethető. Rendszeres öntözést igényel, de a pangó víz árthat neki.