hirdetés
Életmód

Jobban felemésztenek a titkaink, ha szégyent, és nem bűntudatot érzünk miattuk

Mindannyiunknak vannak titkai, ám ezek között akadnak olyanok, amelyek nem hagynak nyugodni, és valósággal felemésztenek. Egy friss, az Amerikai Pszichológiai Társaság által publikált tanulmány szerint abban az esetben, ha a titkaink miatt szégyent érzünk, és nem bűntudatot, azok nagyobb eséllyel hagynak negatív nyomot életünkön. A tanulmányt az Emotion nevű lapban publikálták.

Jobban felemésztenek a titkaink, ha szégyent, és nem bűntudatot érzünk miattuk
hirdetés

Michael L. Slepian, a Columbia Egyetem PhD hallgatója, egyúttal a tanulmány egy vezető szerzője elmondta, hogy szinte mindenkinek vannak titkai, amelyek a jóllétünkre, kapcsolatainkra is egészségeinkre egyaránt veszélyt jelenthetnek. Ennek ellenére egyelőre viszonylag keveset vizsgálták azt, hogy miként okozhat efféle károkat a „titkolózás” – hívta fel rá a figyelmet a kutató.

A kutatók összesen ezer emberrel töltettek ki egy kérdőívet a titkaikról, valamint arról, hogy azokkal kapcsolatosan milyen mértékű bűntudatot vagy szégyent éreztek. Utóbbi mértékét különböző kifejezésekkel mérték, így például a szégyent ahhoz hasonló mondatokkal, hogy „Értéktelen és jelentéktelen vagyok”, míg a bűntudatot olyanokkal, mint hogy „Bűnbánatot és sajnálatot érzek azért, amit tettem”.

Mindezen felül az embereknek el kellett árulniuk azt is, hogy az előző hónapban mennyit gondolkoztak a szóban forgó titkaikon, és mennyire igyekeztek azokat elrejteni mások elől.

Michael L. Slepian elmondta, hogy kifejezetten a szégyent és a bűntudatot vizsgálták, amelyek az alapvető érzésekkel – így a dühvel és félelemmel – szemben nem pusztán egy, az egyénen kívül álló okra reflektálnak, hanem az emberi személyiség középpontjában vannak.

hirdetés

Azok az emberek, akik szégyent éreztek a titkaik miatt, általában jelentősen többször gondoltak azokra, mint akik bűntudatot, vagy pedig ezek egyikét sem érezték.

Ellenben a titkot takargatásának valószínűsége nem mutatott összefüggést a két érzés egyikével sem. Az ugyanis, hogy egy illető mennyire rejtegette a titkait, sokkalta inkább függött attól, hogy hogyan alakult beszélgetése azzal az emberrel, akivel először nem szívesen osztotta meg a titkát.

A kutatók szerint jobbára szégyenérzetet keltettek a mentális egészséget, korábbi traumatikus élményeket vagy a fizikai megjelenés hibáit érintő titkok, míg mások megbántása, bizalmának megsértése vagy a hazugság általában bűntudatot idéztek inkább elő.

Slepian szerint a bűntudat hatására nem idézték fel magukban újra és újra az emberek a kellemetlen titkukat úgy, mint amikor tehetetlennek érezték magukat. Egyúttal figyelmeztetett arra is, hogy az embereknek nem kellene magukkal ilyen szigorúnak lenniük, amikor a titkaikról van szó, s ha azok kezdenek terhessé válni, anélkül, hogy mintegy túl személyesnek dolgoznák ezt fel, igyekezzenek felfedezni, miként hat titkuk a viselkedésükre, s törekedjenek a változásra.

(ScienceDaily)

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés