A kutatást a Pennsylvania Állami Egyetem tudósai végezték a Kaliforniai Dióbizottság támogatásával, az eredmények pedig a Journal of the American Heart Association című lapban jelentek meg. A dióban közismerten viszonylag sok a többszörösen telítetlen linolénsav, amelynek kutatók szerint jó hatásai vannak a vérnyomásra. A kutatók szerették volna kideríteni, hogy a dióban található linolénsav-e az, amely a vérnyomás csökkentéséhez hozzájárul, netán más, a dióban található anyagok, így például a polifenolok.
A ScienceDaily beszámolója szerint kísérletbe összesen negyvenöt, 30 és 65 év közötti személyt vontak be, akik túlsúlyosak vagy elhízottak voltak, s a kezdő időpont előtt egy átlagos amerikai étrendnek megfelelően táplálkoztak két hétig. Az így meghatározott étrendben a bevitt kalóriák 12 százaléka telített zsírsavakból származott. A kezdő étrendre azért volt szükség, hogy mindannyian hasonló helyzetből kezdhessenek neki aztán a folytatásnak.
A kutatók ezután az embereket három csoportba osztották véletlenszerűen, annak megfelelően, hogy milyen diétát kellett éppen folytatniuk az elkövetkező hat hétben. Mindenkinek kellett mindegyik étrendet követnie, csak más-más időpontokban. Az egyik étrendben dióbél szerepelt, a másikban azonos mennyiségű linolénsavat tartalmazó kiegészítő, de a dióból kivonva, míg a harmadik étrendben ugyancsak nem volt dió, de itt a többszörösen telítetlen zsírsavat olajsavval helyettesítették. Az étrendek ezen felül megegyeztek abban, hogy mindegyikben kevés telített zsírsav volt.
Valamilyen szinten minden önkéntes szív- és érrendszeri egészsége javult a kutatás idejében, ami arra utalhat, hogy jót tesz az egészségnek a telített zsírsavak lecserélése telítetlen zsírsavakra. Ugyanakkor a teljes dióbelek fogyasztásának hatására a vérnyomás nagyobb mértékben csökkent, vagyis ez a fajta diéta jobb hatással volt az emberekre, mint a másik kettő. Mindez arra utal, hogy a diótermésben van valami a telítetlen zsírsavon túl, ami ugyancsak kedvezően hat az egészségre.
Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a kutatásban összesen negyvenöt ember vett részt, így a biztos következtetések levonásához nagyobb mintával volna szükséges újabb kutatásokat végezni. Egyelőre viszont úgy tűnik, a kutatás tanulsága az, hogy érdemes a telített zsírsavakban gazdag vörös húsok és a zsíros tejtermékek helyett inkább több sovány tejtermékeket és diót fogyasztani.